GENEL KÜLTÜR

Zonguldak’ta Ölümsüzlük Mantarı Bulundu

cogumelo-reishi-ganoderma-lucidum

Zonguldak’ta, ölümsüzlük mantarı olarak bilinen bir tür mantar bulundu. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı bir köyde, İlyas Mat isimli bir vatandaş bu mantara rastladı. İlyas Mat ”4 senedir bu mantarı arıyoruz. Halk arasında ve tıbbi alanda her hastalığın ilacı olarak biliniyor. 2012 yılında okuduğum bir haberde, bir öğretmenin bu mantarı bulduğunu öğrenmiştim. Bu ürün Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından tescillenmiş bir üründü.” dedi.

162_68232_1

*Fotoğraf pusulagazetesi.com.tr adresinden alınmıştır.

Ölümsüzlük mantarı yani gerçek adıyla reishi mantarı (tıp dilinde Ganoderma lucidum), 4000 yıldır Çinliler tarafından tıbbi alanda kullanılmakta. Bu mantar, diğer mantarlar gibi kızartılıp ya da türlü şekillerde yenilmiyor. Mantar önce sıcak bir suda bırakılıyor ve bu mantarın suda çözünmesi bekleniliyor. Sonra ise bu mantar, sıvı halinde tüketiliyor.

Reishi mantarı Türkiye’de ilk olarak 2009 senesinde Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çolak tarafından yetiştirildi. Ömer Çolak bu mantarın bir çok hastalığa iyi geldiğini söyledi. Özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri gibi hastaların tedavisinde önemli bir rol oynadığını belirtti. 

Reishi mantarı söylenene göre 4000 yıldır Çinliler tarafından ilaç olarak kullanılmakta. Bu mantar, kan akışını hızlandırıyor, vücuttaki fazla yağları temizlemede etki gösteriyor, uyku düzenini düzenliyor. Güneş kremlerinin içindede yer alan reishi, vücudumuzu güneş ışınlarındanda koruyor. reishi-ganoderma

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php