Yapay zeka Mark Zuckerberg’den, Seslendirme Robert Downey Jr.’dan


Mark Zuckerberg geçtiğimiz sene evinde ve işinde kullanabileceği bir yapay zeka geliştirmek istediğini dile getirmişti. Facebook‘un kurucusu şimdi bu yapay zeka için doğru sesi bulma arayışına başladı. Bu işe beklenmedik bir isim talip oldu.

Zuckerberg ocak ayında “2016 senesindeki kişisel hedefim evimi idare edecek ve işlerimde yardımcı olacak bir yapay zeka geliştirmek olacak. Bunu Iron Man’daki JARVIS gibi düşünebilirsiniz. Önce zaten var olan teknolojileri araştırmaya başlayacağım. Ardından sistemin tüm evi kontrol etmek üzere sesimi algılamasını sağlayacağım. Müzik, ışıklar, sıcaklık ve geri kalan her şeyi.” cümlelerini paylaşmıştı. Onun bu yazısında bahsettiği JARVIS, Marvel Sinematik Evreni‘nde yer alıyor. Tony Stark tarafından geliştirilen sistem ona ait tüm alanları kontrol etmesine yardımcı oluyor. Iron Man zırhlarını da yine sesli komutlar ile idare edebiliyor. Kısacası JARVIS, Tony Stark’ın hayatının her alanını kolaylaştırıyor.

Facebook‘un kurucusu yapay zekaya dair yeni bir durum paylaştı. Burada “Yapay zeka JARVIS’ime bir ses verme zamanı. Bunu kimden istemeliyim?” sözleri yer aldı. Yorum yapanlardan biri Robert Downey Jr. ya da Benedict Cumberbatch‘i değerlendirmesini önerdi. Bunun üzerine Downey Jr. yapay zekanın sesi olmaya talip oldu ancak bir koşulla… Tecrübeli oyuncu “Eğer bu iş için [Paul] Bettany ödeme alır ve para [Benedict] Cumberbatch’in seçimi olan bir kuruluşa bağışlarsa bunu düşünmeden yaparım.” yorumunda bulundu.

Mark Zuckerberg‘in isimsiz yapay zeka projesinde Robert Downey Jr.’ın ismini gerçekten duyacak mıyız, henüz bilmiyoruz. Buna rağmen sevilen oyuncunun sesine sahip bir yapay zeka fikri kulağa oldukça cazip geliyor. Üstelik bu projeden elde edilecek paranın bir yardım kuruluşa gitme ihtimali her şeyi daha da güzelleştiriyor.

kaynak ( http://www.log.com.tr/yapay-zeka-mark-zuckerbergden-seslendirme-robert-downey-jr-dan/ )

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Yapay zeka Mark Zuckerberg’den, Seslendirme Robert Downey Jr.’dan

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image