Web Site Uzantılarının ve Kısaltmalarının Anlamları


Hepimiz siteden siteye değişen kısaltmaları ve uzantıları farkediyoruzdur lakin hangisinin neye göre alındığına ve ya hangi amaca özel olduğuna dair bir fikrimiz olmayabilir. Şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim.

.com

İngilizcede ‘‘commercial” kelimesinin kısaltması olan bu kısaltma kelime anlamı olarak ticari anlamına gelmektedir. Genel bir kullanıma sahip olan bu uzantı ticari kurum ve kuruluşlar için kullanılır.

.gov

İngilizcede ”government” kelimesinin kısaltmasıdır ve devlet,hükümet  anlamına gelmektedir. Bu uzantı devletlerin resmi sitelerinde kullanılmak üzere kısıtlanmıştır.

.edu

Daha çok üniversite düzeyinde eğitim veren kurumların web sitelerinde karşımıza çıkan bu uzantı İngilizce ”education” yani eğitim kelimesinin kısaltmasıdır.

.org

İngilizce ”organization” kelimesinin kısaltmasıdır ve tahmin edebileceğiniz üzere organizasyon ve örgüt gibi anlamlara gelir.Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kurum, kuruluş, örgüt ve dernekler için uygun bir uzantıdır.

.net

Network” kelimesinin kısaltması olan bu uzantı ”ağ” anlamına gelir. Genel olarak hosting, servis sağlayıcı şirketler tarafından kullanılsa da isteyen herkes bu uzantıyı alabilir.

.biz

İngilizce ”business” kelimesinin kısaltması olan uzantı genel olarak iş ve mesleki siteler için uygundur.

En yaygın olarak kullanılanları bu şekilde listeleyebiliriz.Bu uzantılardan sonra ikincil uzantı olarak ise bazen ülke kodları gelebilir. Örneğin : co.uk (Birleşik Krallık, İngiltere), com.tr (Türkiye),    com.br (Brezilya), com.nl (Hollanda) …

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Web Site Uzantılarının ve Kısaltmalarının Anlamları

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image