GENEL KÜLTÜR

Web Site Uzantılarının ve Kısaltmalarının Anlamları

site-uzantilarinin-anlamlari

Hepimiz siteden siteye değişen kısaltmaları ve uzantıları farkediyoruzdur lakin hangisinin neye göre alındığına ve ya hangi amaca özel olduğuna dair bir fikrimiz olmayabilir. Şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim.

.com

İngilizcede ‘‘commercial” kelimesinin kısaltması olan bu kısaltma kelime anlamı olarak ticari anlamına gelmektedir. Genel bir kullanıma sahip olan bu uzantı ticari kurum ve kuruluşlar için kullanılır.

.gov

İngilizcede ”government” kelimesinin kısaltmasıdır ve devlet,hükümet  anlamına gelmektedir. Bu uzantı devletlerin resmi sitelerinde kullanılmak üzere kısıtlanmıştır.

.edu

Daha çok üniversite düzeyinde eğitim veren kurumların web sitelerinde karşımıza çıkan bu uzantı İngilizce ”education” yani eğitim kelimesinin kısaltmasıdır.

.org

İngilizce ”organization” kelimesinin kısaltmasıdır ve tahmin edebileceğiniz üzere organizasyon ve örgüt gibi anlamlara gelir.Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kurum, kuruluş, örgüt ve dernekler için uygun bir uzantıdır.

.net

Network” kelimesinin kısaltması olan bu uzantı ”ağ” anlamına gelir. Genel olarak hosting, servis sağlayıcı şirketler tarafından kullanılsa da isteyen herkes bu uzantıyı alabilir.

.biz

İngilizce ”business” kelimesinin kısaltması olan uzantı genel olarak iş ve mesleki siteler için uygundur.

En yaygın olarak kullanılanları bu şekilde listeleyebiliriz.Bu uzantılardan sonra ikincil uzantı olarak ise bazen ülke kodları gelebilir. Örneğin : co.uk (Birleşik Krallık, İngiltere), com.tr (Türkiye),    com.br (Brezilya), com.nl (Hollanda) …

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php