Vilayet İsimlerinin Anlamları: Zonguldak


Batı Karadeniz’in kömür kokulu şehri Zonguldak‘ın tarihi arkeolojik çalışmalara göre MÖ 2500‘lere kadar uzanıyor. Zonguldak, fransızca ve türkçe iki kelimenin birleşiminden türemiştir. Peki Fransızlar ne alaka ?  1. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgal eden Fransızlar Müdafaa-i Hukuk cemiyetinin karşı koymasıyla 1920’de bölgeyi terk etmişlerdir. Daha sonra bölgede bulunan maden ocaklarını işletmek için de tekrar gelmişlerdir.Şehirde bulunan ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş yapıda Fransızlardan kalmıştır.

Lavuar-Kömür yıkamak için kullanılan yapı

Zonguldak kelimesi Fransızca ”Zone” yani bölge anlamına gelen ve Türkçe bir yerleşkenin ismi olan ”Göl Dağ” kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Fransızlar buraya Göl Dağ bölgesi anlamına gelen ”Zonegoldag” demişler ve bu dilimizde evrilerek bugün kullandığımız halini almıştır.

Ayrıca Zonguldak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vilayeti olma ünvanına sahiptir. Mustafa Kemal ATATÜRK Zonguldak’ın önemini şöyle vurgulamıştır:

Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Vilayet İsimlerinin Anlamları: Zonguldak

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image