GENEL KÜLTÜR

Vilayet İsimlerinin Anlamları: Zonguldak

zonguldak

Batı Karadeniz’in kömür kokulu şehri Zonguldak‘ın tarihi arkeolojik çalışmalara göre MÖ 2500‘lere kadar uzanıyor. Zonguldak, fransızca ve türkçe iki kelimenin birleşiminden türemiştir. Peki Fransızlar ne alaka ?  1. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgal eden Fransızlar Müdafaa-i Hukuk cemiyetinin karşı koymasıyla 1920’de bölgeyi terk etmişlerdir. Daha sonra bölgede bulunan maden ocaklarını işletmek için de tekrar gelmişlerdir.Şehirde bulunan ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş yapıda Fransızlardan kalmıştır.

Lavuar-Kömür yıkamak için kullanılan yapı

Zonguldak kelimesi Fransızca ”Zone” yani bölge anlamına gelen ve Türkçe bir yerleşkenin ismi olan ”Göl Dağ” kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Fransızlar buraya Göl Dağ bölgesi anlamına gelen ”Zonegoldag” demişler ve bu dilimizde evrilerek bugün kullandığımız halini almıştır.

Ayrıca Zonguldak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vilayeti olma ünvanına sahiptir. Mustafa Kemal ATATÜRK Zonguldak’ın önemini şöyle vurgulamıştır:

Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php