Video: Sanıldığından Daha Değerli


20. yüzyılın başları, dünyaya yayıncılık açısından yepyeni bir soluk getirdi. Yüzyıllar boyu “yayıncılık” yazılı araçlardan ibaretken yeni bir araçla, radyoyla tanıştık. 1900’lü yılların ikinci yarısında ise televizyonun evlere girmesi, yayıncılığı yeniden tanımladı. 2000’lerin başında zirveyi yaşayan televizyon yayıncılığı da artık yerini yeni bir araca bırakıyor: online video yayıncılığı.

video-giris-sozu

İngiliz araştırma şirketi Raconteur böyle diyor, online video yayıncılığı konusunda hazırladığı raporda. Kapsamlı araştırmadan dikkat çeken başlıkları şöyle:

  • Cisco‘ya göre 2020 yılında İnternet’teki tüm trafiğin %80’i video kaynaklı olacak.
  • Insivia‘ya göre İnternet’teki aktivitelerin 3’te 1’ini video izlemek oluşturuyor.
  • Facebook‘a göre her gün sadece Facebook’ta 8 milyar video izleniyor.
  • Youtube‘un verilerine göre Youtube’a dakikada ortalama 500 saatlik görüntü yükleniyor.
  • Convince & Convert‘e göre İnternet sitesine eklenen bir video, Google aramasında üst sıralarda gösterilme şansını 52 kat artırıyor.
  • IHS‘e göre 2017 yılında online video pazarının 19 milyar Dolar seviyesinde olması öngörülüyor.

raconteur-rapor-video

NE VAAT EDİYOR?

“Vezir de eder rezil de eder” diye bir laf vardır ya, online video yayıncılığı da şirketler için tam olarak bu konumda. Bu yeniliği iyi değerlendirip şahane bir fırsata çevirmek mümkün. Ama şunun da farkını varmak gerekiyor, artık “reklamın iyisi-kötüsü olmaz” anlayışıyla hareket edenlerin yayıncılık sektöründe ayakta kalma olasılığı minimalize olmuş durumda. Bunu “Hiç İnternet’te otel aradınız mı?” örneğinde net şekilde gördük.

Özetlemek gerekirse; 21. yüzyılın her alanda getirdiği çağ atlatan yenilikler yayıncılıkta da kendini hissettiriyor. Bu teknolojik atılım her yerde, herkese içerik üretme olanağı tanırken ayakta kalmanın alametifarikası kaliteli içerik üretiminde gizli. Kaliteli içerik üretmeyi başaranlar, kullanıcıya ulaşma konusunda daha önceki tüm teknolojilerden bir adım ileride. Dolayısıyla bu gücün iyi analiz edilmesi ve iyi yönetilmesi şart. Sevgiyle…

dahafazlasi

timur-akkurt

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Video: Sanıldığından Daha Değerli

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image