GENEL KÜLTÜR

Socotra – Yeryüzünün En Gizemli Adası

Socotra-Island-0

Eğer başka bir gezegende yaşamak isterseniz sizi Socotra Adasına davet ediyoruz. Evet, kendi gezegenimiz üzerinde bulunan bu adanın bitki yaşamının %30’unun yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunmaması burayı çok ilginç bir yer yapıyor.

Hint Okyanusu’nun Kuzeybatısı’nda, Arap Yarımadası’nın 350 km güneyinde Yemen Cumhuriyeti’nde bulunan çok ilginç bir adadan bahsetmek istiyoruz sizlere. Socotra adasının, 7 milyon yıl önce Afrika kıtasından ayrılıp ada halinde geldiğine inanılıyor.

Socotra

Socotra Adası

Sansktritçe’de “mutluluk” manasına gelen adanın büyük bir kısmı  kaya ve taşlardan oluşmaktadır. Toprak olmayan taşlar arasında boy gösteren bitkiler, ağaçlar adayı benzersiz, olağanüstü manzaraya büründürmektedir.

Socotra-Island-1

Ejderin Kanı Ağacı

2008 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınan Socotra Adası birçok kuş türüne, örümceklere, bitkilere, ağaçlara ve mercan kayalarına ev sahipliği yapmaktadır. Adada bulunan bitkilerden bazıları şöyledir: Adeta fil bacağını andıran çöl gülleri, şemsiye görünümlü dragon kan ağacı, mantar görünümlü ağaçlar ve daha fazlasına sahiptir.

Socotra-Island-12

Socotra Adası Yerleşim Yeri

Farklı bir gezegene gitmek istiyorsanız tabii ki karşısınıza uzaylıların çıkması ihtimali de vardır. Bunların iyi ya da kötü olabileceği bilenemeyeceği gibi bu adanın da bir cennet gibi mekan olarak görülmesi yanlış olur. Adada Terörizm ve suç oranı yüksek sayılabilecek bir seviyede.

Socotra-Island-3

Socotra Adası

Adada bulunan bitki türlerinin ise şifalı olduğa inanılıyor. Ejderha Kanı olarak adlandırılan ağaç türünün ise ürettiği kırmızı sıvı sayesinde tüm hastalıklara şifa olduğu söylenmektedir.

Socotra-Island-14

Socotra Adası

Ada fazlasıyla sakin bir yer 2004 yılına kadar adanın yolları tamamen doğaldı ancak bu yıldan sonra düzeltildi ve biraz olsun adadaki halk ve turistler rahata kavuştu.

Socotra-Island-0

Socotra Adası

Adanın denizi de bir o kadar ilginç. Masmavi suları ve bembeyaz sahili ile ilgi odağı olmayı hak ediyor. Tarihin birçok medeniyetine de ev sahipliği yaptığı söylenen bu yer görülmeye değer.

Socotra-Island-9

Socotra Adası

Deniz konusunda ulaşım çok sıkıntılı. Suda ilerledikçe derinlik artıyor ve denizin dibindeki kayalar buraya ulaşmaya çalışan araçları zora sokuyor bu yüzden batık gemilere rastlamak mümkün.

Socotra-Island-6

Socotra Adası

Ada, ürettiği meyveler ile de ilgi çekiyor. Tamamen tropikal meyvelerin üretim yeri olan bu ada turistlerin ilgi odağı.

Socotra-Island-8

Socotra Adası

Sizlere adanın kordinatlarınıda verelim belki bir Google Earth ile ziyaret etmek istersiniz: 12°30′36″N 53°55′12″E

Socotra-Island-11

Socotra Adası

Adanın önemli şehiri Hadiboh’dur. Abd Al Kuri’nin ve Samha’nın birkaç yüz kişiden oluşan nüfusu vardır, Darsa’da ise insan yaşamamaktadır.

Socotra-Island-13

Socotra Adası

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php