Sayılarla Dans Eden, Sonsuzluğu Bilen Adam; Ramanujan


Sayılarla arasındaki bağın bambaşka olduğunu ve başkaları gibi düşünmediğini insanlara defalarca kanıtlamış, artık ispata ihtiyaç duyulmadığını kanıtlarcasına güvenirliği aşağıdaki meşhur söylemle ifade edilmiştir;

Matematikçiler arasında şöyle bir inanç vardır.Ramanujan söylediyse doğrudur

e_ph_0318_01

Srinivasa Aiyangar RamanujanGüney Hindistan’da, 22 Aralık 1887 yılında ve kast sisteminde en yüksek tabaka olan Brahman bir ailede doğar.
Ailesinin de gelir düzeyi oldukça düşüktür. Küçük yaşlarda da matematiğe olan ilgilisi sayesinde oldukça pratik hesaplar yaparak dikkat çekmiş, ilk okul yıllarında bu alanda bir çok ödül kazanmıştır.

Dinsel sebeplerden dolayı biyoloji dersine girmek istememesi, matematikten başka bir derse çok fazla ilgi göstermemesi yüzünden; üniversiteye girmesi, girse bile devam etmesi konusunda engeller yaratmış ve bursunu kaybetmesine sebep olmuştur. Ramanujan, sonrasında 2 yıl boyunca eve kapanmış ve içine kapanık biri haline gelmiştir. Bu dönemde eline şans eseri geçen ve hiç bir ispat ve açıklama barındırmayan bir formül kitapçığını okuyup durur.

Annesinin isteği üzerine 20 yaşında evlendirilmiş ve geçimi için ağır olmayan bir işe başlar, bir yandan fırsat buldukça formül yazmaya devam eder. 1 yıl sonra elindeki formülleri paylaşmak üzere İngiltere’ye, zamanın ünlü matematikçilerine göndermiştir. Aralarından Godfrey Hardy mektubuna dönüş yapar. Hardy ve Littlewood ile birlikte Ramanujan’in gönderdiği bazı formüllerin ispatlandığını, ama diğerlerinin ispatlanamayacak kadar zor olduklarını farketmiş ve kendisini İngiltere’ye davet etmiş. İlk başlarda yine dinsel sebeplerden ötürü ailesinin karsı çıkmasına rağmen (Brahmanların su üstünden geçme yasağı, yurtdışında uygulayamayacağı ritüel yemek talimatı vs.) onları ikna etmesini başarır ve 1913 yılında İngiltere’ye gider.

ramanujan-at-university-of-cambridge

Trinity College – Cambridge

Hardy’nin yardımlarıyla Trinity College’de eğitimini en iyi şekilde tamamlar, birçok formüle imzasını atar. Fakat beslenme şartlarına uyum sağlayamaması ve vejeteryan olması sebebiyle bünyeden de düşerek vereme yakalanır bu sebepten ötürü 18 ayını bir sanatoryumda geçirmek zorunda kalır. Hastalık ve üniversitedeki ırkçı tavırlar Ramanujan’ı iyiden iyiye bunalıma sokmuş hatta bir Londra metronun önüne atlayarak intihara teşebbüs etmiştir.

Hastalığı ağırlaşması üzerine hastahaneye kaldırılır ve meşhur 1729 hikayesi bu esnada yaşanır. Bu numara Hardy’nin kendisini ziyarete gelirken bindiği taksinin numarasıdır ve Ramanujan taksinin numarasına bakıp, ‘çok ilginç’ demiş. Büyük matematikçi Hardy, Ramanujan’ın neden söz ettiğini anlamamış ve ne demek diye çıkışmış. Aklını rakamlardan başka şeylerle meşgul etmeyen Ramanujan, 1729’un iki farklı biçimde iki sayının küplerinin toplamı olan en küçük sayı olduğu söylemiş;

{\displaystyle 1729=12^{3}+1^{3}=10^{3}+9^{3}}

numero-taxi-puede-aburrido_75502486_116320_1706x960

Ramanujan evine dönmek için I. Dünya Savaşının bitmesini beklemek zorunda kalır ve evine döndükten iki yıl sonra vefat ettiği haberi gelir.  (ö. 26 Nisan 1920)

Ölmeden önce bir eşitliği bulmuş ama ispatlamaya ömrü yetmemiştir.

rrd9j

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Sayılarla Dans Eden, Sonsuzluğu Bilen Adam; Ramanujan

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image