Samsung Galaxy Note 7 ile Birlikte Gelen S-Pen Nasıl Çalışıyor?


S-Pen, Samsung Galaxy Note serisinin alametifarikasıdır. Diğer dokunmatik ekranlı cihazlarla çalışmayan bu kalemler, Galaxy serisinin yeteneklerine yetenek katıyor. Samsung, serinin bir önceki telefonu Note 5’de kalemin yuvasına sıkışmasıyla ilgili epey problem yaşamıştı. Note 7’de bu sorun tamamen çözülmüş gözüküyor. Gerçi bu defa Samsung’un başı patlayan pillerle daha büyük dertte ama biz yine de S-Pen’in nasıl çalıştığına bir bakalım. Nasıl oluyor da telefon plastik uçlu bu kalemi elektronik olarak algılayabiliyor?

JerryRigEverything‘in yayınladığı -yukarıdaki- videoya göre S-Pen tamamen elektronik olarak çalışıyor. İlginç olansa bu kalemin içinde bir pil bulunmaması. Jerry kalemi kırdığınca içerisinde ufak bir ana kart ile incecik bir bobin görüyoruz. Asıl işi yapan da bu bobin.

Aslında burda; telefonun kablosuz şarj özelliği gibi, yakın mesafeden iletişim özelliğini görüyoruz. Kalem telefona belli bir mesafeye kadar yaklaştığında, ekranın arkasındaki sensörler oluşan elektromanyetik alanı tespit ediyor. Böylece kalem kullanıma hazır hale geliyor. Yine aynı yakın mesafe iletişimi sayesinde kalemin içindeki ana kart, basınç miktarını ve butona basılmadığı bilgisini kablosuz olarak telefona gönderiyor.

Peki Samsung’un, kalemin bir daha telefona sıkışmaması için uyguladığı çözümün arkasında ne var? Sadece bildiğimiz çıt çıt kalem mekanizması. Eğer bu kalemlerin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, aşağıdaki video bonus olarak size geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=GjByJMGfUpY

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Samsung Galaxy Note 7 ile Birlikte Gelen S-Pen Nasıl Çalışıyor?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image