Sakatlanmaları Önleyen Hibrit Çim Nedir?


Herkesin duyduğu ama birçoğumuzun duyup daanlam veremediği ”hibrit çim” bu yazımızın konusu. Hibrit çim, doğal çimin kökü ile sentetik (halısaha çimi dersek daha algılayıcı olur) çime sarılı olarak büyür. Bu çimler doğaldır ve bilgisayar ortamında 20.000.000(20 milyon) yapay lif ile güçlendirilmiştir.

Hibrit çim, ülkemizde şuan için sadece Beşiktaş’ın yeni açılan stadyumu Vodafone Arena’da kullanılmaktadır. Yeni yapılan Rize Didi Stadyumu‘nda bu çim sisteminden yararlanılacaktır. Birçok ülkede, birden fazla kulübün stadyumunda bulunan hibrit çim; özellikle Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonalarının oynanması için stadyumlarda aranan özellikler arasında. Bu çimin kullanımı İngiltere’de(futbol ve rugby stadyumları için) yaygın.

Hibrit çim, genellikle futbolda kullanılmaktadır. A.B.D ve Galler’de Amerikan Futbolu sahalarında, İngiltere’nin bazı yerlerinde Rugby sahalarında kullanılan bu çim, olası sakatlıkları en aza indirmektedir. Oyunculara doğal çim üzerinde oynama rahatlığı ve tecrübesi veren hibrit çim, normal bir bitki bakımı(sulama vs…) bakımı istemektedir. Futbol sahalarında gördüğümüz zemindeki zedelenmeler, bu çimde hiç görülmeyecek kadar az derecededir.

3-01w600h600
Vodafone Arena‘ya hibrit çimi uygulamak için, İngiltere’den özel ekip gelmişti. Bu çimin zemine uygulanması makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Hibrit çimin zarar görmesi durumunda bu çimin kendini yenilemesi çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Sakatlanmaları Önleyen Hibrit Çim Nedir?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image