Romanya’da 23 TL Olan İnternetin Türkiye’de 5610 TL Olması

Verilere göre Romanya'da 23 TL olan 100 mbps kotasız ve simetrik internet bağlantısının (download ve upload hızları eşit bağlantı) ülkemizde 5610 TL olması durumudur.


Ülkemizde bireysel abonelere satılan en yüksek hızlı simetrik (download ve upload hızları eşit olan) internet hizmeti 20 Mbps / 20 Mbps'dir. Bunun üzerindeki hızların kurumsal satışı yapılmaktadır. Görselde görmekte olduğunuz 100 Mbps download ve 100 Mbps upload hızına sahip Türkiye örneği kurumsal pakettir. Yüksek upload hızları Romanya gibi bir ülkede standart kullanıcılara sunulan standart bir hizmet iken, ülkemizde standart kullanıcılar AKK sorunu ile uğraşmak zorunda olmakla kalmayıp düşük upload hızları ile ayrı bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu meblağ olabilecek en düşük meblağ, zira 100 Mbps simetrik internetin ülkemizdeki fiyatı konusunda en alt seviyeyi bulmak üzere araştırma yaptık ve Türk Telekom'un toptan satış fiyatını belirttik. Bu hizmetin perakende satış fiyatı 6500 TL seviyesinden başlıyor.

Romanya’daki internet kullanıcılarının, 100 mbps’lik bu paket en eski ve en düşük hıza sahip olan paket olduğu için bunu beğenmiyor:

Romanya'daki en yaygın İSS olan RCS & RDS (DIGI) isimli İSS'nin en düşük tarifesi 100 Mbps download ve 100 Mbps upload hızı sunmaktadır. Bu paketin fiyatı 28 Rumen Leyi (yaklaşık 7 ABD Doları) iken 1000 Mbps download ve 500 Mbps upload hızı sunan paketin fiyatı 39 Rumen Leyidir (yaklaşık 9 ABD doları). İşte bu arkadaşımız orta ölçekte bir şehirde yaşadığını ve hala eski 7 dolarlık paketi kullandığını söylüyor. Bizim hayal ettiğimiz hızlardan “eski” diye bahsediyor, beğenmiyor ve yakında taşınıp bu durumdan kurtulacağını ima ediyor. Ardından hız testini yapıştırıyor.

Kazakistan'da 74 TL olan 120 mbps kotasız ve simetrik internet bağlantısının (download ve upload hızları eşit bağlantı) ülkemizde 6300 TL olması:

İşte karşınızda Kazakistan! Kazakistan'da 120 Mbps download ve 120 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz simetrik internet tarifesinin fiyatı 6300 Kazak Tengesi (74 Türk Lirası). Ülkedeki kişi başına düşen ortalama aylık gelir ise 151770 Kazak Tengesi (1766 Türk Lirası). Kaynak : https://telecom.kz/en/services/internet/view/rates-internet

Moldova'da 23 TL olan 100 mbps kotasız ve simetrik internet bağlantısının ülkemizde 5610 TL olması:

Moldova'da yaşayan bir internet kullanıcısı 100 Mbps download ve 100 Mbps upload hızına sahip simetrik internet hizmetine ülkesindeki aylık ortalama gelirin %3,7'si ile abone olabilirken, ülkemizde bireysel kullanıcılar böyle bir internet hizmetine abone dahi olamıyorlar. Eğer bir şirketiniz varsa ülkedeki aylık ortalama gelirin yaklaşık %350'sini, yani en az 5610 TL ödeyerek bu hizmete abone olma şansınız bulunmakta. Şirketiniz yoksa abone olabileceğiniz en hızlı simetrik internet 20 Mbps download ve 20 Mbps upload hızına sahip ve bu internet hizmeti için ise 500 TL'yi gözden çıkarmanız gerekmekte. Kaynaklar: https://www.starnet.md/net-standard-sl/ http://www.moldtelecom.md/persons/internet/planuri_tarifare

Rusya’da 83 TL olan 300 mbps kotasız ve simetrik internet bağlantısının ülkemizde 11.585 TL olması:

Credit

Rusya’da bir internet kullanıcısı 300 Mbps indirme/300 Mbps yükleme hızına sahip simetrik internete aylık ortalama gelirin %4,14’ü ile abone olabilirken, ülkemizde bu hızları sunan bir internet paketi satın alabilmeniz için öncelikle şirketinizin olması gerekmektedir. Nükte olsun diye söylemiyoruz, gerçekten şirketiniz olmalı; çünkü ülkemizde bireysel kullanıcıların satın alabileceği en hızlı simetrik internet 20 Mbps indirme/20 Mbps yükleme hızına sahip, bunun üzerindeki hızların sadece kurumsal satışı bulunmaktadır. Görselde ülkemiz için paylaştığımız fiyat 300 Mbps simetrik internet için olabilecek en düşük meblağı göstermekte, zira olabilecek en düşük fiyatı bulmak için detaylı bir araştırma yaptık ve Türk Telekom’un toptan satış fiyatını belirttik. Bu hizmetin perakende satış fiyatı kurulum masrafları hariç 12800 TL seviyesinden başlıyor.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
1
Alkışlıyorum

Romanya’da 23 TL Olan İnternetin Türkiye’de 5610 TL Olması

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image