Newton Ve Elma Ağacı Hakkında Bilinmeyenler


Henüz 27 yaşındayken profesör olan Isaac Newton,  İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, ilahiyatçı gibi bir çok unvana sahiptir.

newtonisaac1642-1727

Bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilmektedir. Newton denilince ilk akla kütle çekimi ve kafasına düşen elma hikayesi gelir. Peki bu hikayenin ne kadarının gerçek olduğunu biliyor muyuz?

Bilineni aksine aslında Newton’un başına düşmüş olan bir elma ve akabinde yer çekimini bulduğu gibi bir olay söz konusu değildir. Kendisi uzun süredir düşen cisimleri ve mantığını zaten incelemekteydi. Günün birinde ağaçtan düşen bir elma, düşüş hızının detaylarını konusunda meraklanmasına vesile olur ve çalışmalarını düşme hızının mantığına yoğunlaşacak şekilde yön verir. O dönem yer çekimiyle ilgili bilinenlere ek olarak düşme hızının düştüğü yere doğru git gide hızlanarak ulaştığını keşfedip formülize eder. Newton bu keşfi sayesinde matematik dünyasında çığır açar.

isaak-nyuton-i-znamenitoe-yabloko-na-primere-kotorogo-uchenyiy-sformiroval-zakon-vsemirnogo-tyagoteniya

 

Bununla ilgili döneme tanık olmuş bazı kaynakların açıklamaları yine bildiğimiz hikayeden oldukça farklıdır. Bilim adamının yaşıtı William Stukeley tarafından kaleme alınan notlarda, elmanın Newton’ın başına düştüğüne ilişkin bir bilgi bulunmuyor. Ancak olaydan sonra Newton’ın sürekli düşen cisimleri incelediği ve ‘çekim’ (gravitation) sözcüğünü ilk kez kullandığı görülüyor.

Stukeley devam ediyor: “Düşünceli halde bahçede otururken düşen elmaları izliyor ve neden elmaların sağa veya sola değil de her zaman aşağıya, dünyanın merkezine doğru dik şekilde düştüğünü anlamaya çalışıyor.” şeklinde açıklıyor.

Söz konusu meşhur elma ağacının bulunduğu yer ile ilgili ise birden fazla iddia süregelmektedir.

Cambridge’den önce Newton’un okuduğu Grantham’daki King’s okulunun bahçesindeki elma ağacı bunlardan ilki, ikinci ağaç ise Newton’un okuduğu Trinity Kolejinin bahçesindeki, Newton’un okulda kaldığı odanın tam altında bulunan elma ağacı.”

2907167 Trinity Kolejinin bahçesi

apple-treeGrantham’daki King’s okulunun bahçesi

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Newton Ve Elma Ağacı Hakkında Bilinmeyenler

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image