GENEL KÜLTÜR

İyi Mangal Nasıl Yakılır?

Barbecue_food_in_Romania

Çoğunluğun, “ben yaparım ya ne olacak?” dediği fakat çoğu zaman beceremediği bir şeydir mangal yakmak. Peki mangal yakmanın püf noktaları neler?

Öncelikle kömürün kaliteli olması lazım. Ne çok büyük parçalar halinde olacak, ne de ufalanmış toz halinde. Normal boyutlarda nem kapmamış odun kömürü en önemli özelliğidir iyi mangalın.

Kömürü mümkün olduğunca az çıra ile tutuşturmaya çalışın. Unutmayın ki kullandığınız çıra ne kadar fazla olursa etin tadının bozulma riski o kadar fazla olacaktır.

antikkoy-mangal-keyfi-9

Mangal kömürünü mangalın ortasına koni şeklinde yerleştirin (kızılderili çadırı gibi) arasına da çırayı yakıp koyun. Tabi ki de hava alabilecek bir durumda olması lazım çıranın.

Mangalı çok yellemeyin! Kömür tutuştuktan sonra ideal yellemeyi yapacaksınız fakat bu süre uzun sürmesin kömürün kendi kendine yanması daha mühimdir.

Mangal kömürü harlanmaya başladığında ise bu süre geçene kadar domates, biber, patlıcan vs pişirerek bu süreyi değerlendirebilirsiniz. Kömürün harlaması geçip sakinleştikten sonra da etleri pişirebilirsiniz.

To Top
css.php