İyi Mangal Nasıl Yakılır?


Çoğunluğun, “ben yaparım ya ne olacak?” dediği fakat çoğu zaman beceremediği bir şeydir mangal yakmak. Peki mangal yakmanın püf noktaları neler?

Öncelikle kömürün kaliteli olması lazım. Ne çok büyük parçalar halinde olacak, ne de ufalanmış toz halinde. Normal boyutlarda nem kapmamış odun kömürü en önemli özelliğidir iyi mangalın.

Kömürü mümkün olduğunca az çıra ile tutuşturmaya çalışın. Unutmayın ki kullandığınız çıra ne kadar fazla olursa etin tadının bozulma riski o kadar fazla olacaktır.

antikkoy-mangal-keyfi-9

Mangal kömürünü mangalın ortasına koni şeklinde yerleştirin (kızılderili çadırı gibi) arasına da çırayı yakıp koyun. Tabi ki de hava alabilecek bir durumda olması lazım çıranın.

Mangalı çok yellemeyin! Kömür tutuştuktan sonra ideal yellemeyi yapacaksınız fakat bu süre uzun sürmesin kömürün kendi kendine yanması daha mühimdir.

Mangal kömürü harlanmaya başladığında ise bu süre geçene kadar domates, biber, patlıcan vs pişirerek bu süreyi değerlendirebilirsiniz. Kömürün harlaması geçip sakinleştikten sonra da etleri pişirebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

İyi Mangal Nasıl Yakılır?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image