Müzikal Bir Türkiye Sentezi: Kardeş Türküler


Müzik, toplumların kültürel birikimleri içinde kuşkusuz en önemli öğelerden biri. Türkiye’nin Anadolu’dan aldığı kültürel arkaplanda da bu müziksel birikimin payı tartışılmayacak kadar büyük. Bu birikimin unutulmaması ve yarınlara aktarılması da bir o kadar önemli. Anadolu ben ve sen bakışından kurtulup “biz” olmak istiyorsa bu müzik birikimine sahip çıkmak zorunda. İşte tam burada Kardeş Türküler doğuyor.

Kardeş Türküler, Anadolu’nun müziğini yapıyor. Bazen Ege’den söylüyor bazen Orta Anadolu’dan bazen de Doğu’dan; Neşet Ertaş’la da aynı sahneyi paylaşmışlıkları var, Aynur Doğan’la da. Alevi türküsü söyledikleri için Alevi, Kürtçe söyledikleri için Kürt olmuyorlar. Onlar Anadolulu. Peki nedir bu Kardeş Türküler? Türkiye için önemi ne? Bize ne anlatıyorlar?

Ne Zaman Kuruldu ve Ne Yapıyor?

Hikaye 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlıyor. Boğaziçi Folklor Topluğu bünyesinde başlatılan bir proje olan Kardeş Türküler yola Türk, Kürt, Azeri ve Ermeni ezgilerinden oluşan bir repertuvarla başlamış. Daha sonra bu repertuvara Laz, Alevi, Gürcü, Çerkez ve Çingene ezgileri de eklenmiş. Bir taraftan da bu çok kültürlü projenin folk-dans ayağı yürütülmüş.

Grubun ilk albümü 1997 yılında Kardeş Türküler ismiyle yayınlanmış. Albümde Türk müziklerinden Alevi ezgilerine, Kürtçe ve Ermenice şarkılara kadar her yerden ve herkesten bir parça yer almış. Bu albümdeki parçaları aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

album1

Grup bu ilk albümden sonraki yıllarda da çok-kültürlülük çizgisinden hiçbir zaman ödün vermemiş. Yazının başında da belirttiğim gibi Türk Halk Müziği’nin son büyük temsilcilerinden Neşet Ertaş’la da aynı sahneyi paylaşmışlar, Kürt müziğinin önemli sesi Aynur Doğan’la da… Şevval Sam’la aynı sahnede yarısı Türkçe yarısı Kürtçe parçalar seslendirmişler. Kardeş Türküler, Anadolu’da konuşulan ne kadar dil ve süregelen ne kadar kültür varsa hepsini sahneye taşımaya çalışmış, bu yolda da devam ediyor. “Anadolu Milliyetçiliği” diye bir kavram varsa tam olarak bu kavramı temsil ediyorlar.

Nasıl Okumalı ve Neden Önemsemeli?

quote-kardes-turkuler

Yukarıda grubun kendi İnternet sitesinden alıntıladığım bir bölüm var. Aslında bu Kardeş Türküler’in durumunu anlamak için çok değerli. Kardeş Türküler 20 yılı aşkındır bu coğrafyanın çok-kültürlü yapısına vurgu yaparken hiçbir zaman hak ettiği değeri bulamadı. Oysa anlattıkları çok değerli bir şey var: Bu coğrafyada birlikte yaşıyorsak, Türkçe şarkılarımızın içinde Kürtçe sözlerimiz, Alevi türkülerimizin arasına Ermeni ezgilerimiz girdiyse kültürel bakımdan ayrışmanın hiçbir manası yok. Yüzyıllarca aynı coğrafyayı paylaşmış, amiyane tabirle kız-alıp vermiş halkların artık ayrışmayı bırakıp homojen bir yapıda hayatlarını sürdürmeleri emin olun kimsenin zararına olmayacak.

Sözün özü; Kardeş Türküler gibi bu toprakların kültürel yapısını kimseyi ötekileştirmeden bir bütün halinde ele alan ve bunu sanat yoluyla yapan ama göz ardı ettiğimiz bir değerimiz var. Artık barışı vurup kırmakta, yakıp dökmekte aramanın kimseye faydası olmadığını görmüş olmamız gerekiyor. Kim bilir; belki barış silahlarda değil birlikte oynanan zeybeklerde, birlikte çekilen halaylardadır!

baglanti-resmi

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Müzikal Bir Türkiye Sentezi: Kardeş Türküler

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image