GENEL KÜLTÜR

Mr. Robot Nasıl Yakalanmıyor?

Mr. Robot - Season 1

Son zamanların en popüler dizilerinden birisi diyebileceğimiz Mr. Robot‘u çoğumuz izlemişizdir. Dizi gündüzleri siber güvenlik mühendisi ve geceleri hackerlık yapan bir siber korsanı konu alıyor. Bir çok siber saldırı yapıyor suçluluları yakalatıyor veya büyük sistemlere saldırılar yapıyor.

Elliot ve mensup olduğu hacker grubu F Society hedeflerindeki şirket Evil Corp’u büyük oranda zayıflatmış ve finansal kurumların zarar görmesine sebep olmuşlardır. Dizide Elliot saldırılarını gerçekleştirirken takip edilemez ve adresi bulunamaz şekilde kendini gizleyebilmektedir. Bizde bunlar hep bilgi olarak şunu merak ettik. Eliot yani kahramanımız nasıl oluyor da hiç yakalanmıyor. Cevap basit, hepimizin aşına olduğu Proxy olayından başka bişey değil.

Biraz daha derinlemesine incelersek, Bir siteyi ziyaret ettiğinizde size ait tekil bir IP adresi de sizinle birlikte aktarılır. Eğer hiçbir gizlilik olmadan kendi ip adresinizle bir siteyi hack etmeye çalıştığınızda karşı taraf saldırının geldiği kaynak ip adresini kontrol ederse sizi kolayca tespit eder. Bunu önlemek için hackerlar proxy’leri kullanırlar. Proxy ip adresini kullanarak orjinal ip adresini gizlerler. Proxy sizinle web sunucu haberleşmesi esnasında arada kullanılarak vekil görevi kurar. Bu işi yapan sunuculara da vekil sunucu denir. Bakın bunlar hep bilgi işte.

Anonim proxylere örnek olarak Tor verilebilir. Tor Google ve diğer takip sistemlerine karşı sizi gizlemekte etkilidir. Yalnız NSA gibi kurumlara karşı ise etkisiz kalmaktadır. Yani Deep Web işlerine çok güvenmeyin ülkeler isterse sizi yakar. Neyse, konumuza dönelim.. Elliot’ın ilk bölümde söylediği şu sözden anlaşılacağı üzere “Çıkışı kontrol eden, her şeyi kontrol eder. Bu da benim her şeyi kontrol etmemi sağlıyor…”

tumblr_inline_o0e34phPEy1qjlj57_540

Tabii ki işin içinde başka şeyler de var, bunların başında Kali Linux geliyor. Bu işletim sistemi siber güvenlik uzmanları ve hackerların kullanabileceği pentestler ile donatılmış bir sistem ve Elliot dizide Kali Linux kullanıyor.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php