GENEL KÜLTÜR

Kristajel (Su Maymuncuğu) Nedir?

Su-maymuncuğu-6

Kristajel, toprağın içindeki besleyici biyokimyasal işleyişi hızlandıran substratları tutan ve toprağın su tutma kapasitesini arttıran nanoteknoloji ürünüdür. Bitkilerin daha hızlı büyümesi için kullanılan, nötr pH’a sahip olan  kristajellerin çevreye karşı bir zararı yoktur. Birçoğumuzun üreyip  büyüdüğü için canlı olarak bildiği su maymuncukları aslında nanoteknoloji ile meydana çıkmıştır yani 🙂

Halk arasında su maymuncuğu olarak isimlendirilmektedir. Birbirinden farklı renklere sahip olan su maymuncukları, sayısı azken birden çoğalabilir ve büyüyebilirler. İlk boyutlarının 400 katı olabildiği söylenmektedir. Bitkiler için hava ve su takviyesi sağlayabilen, kristajeller çocuklar için eğlence kaynağı haline gelmiş durumda.

Yukarıda söylediğim gibi ”üreyip” büyümüyorlar tabii ki. Normal boylarının kat kat fazlası olan kristajeller, belirli genişliğe ve büyüklüğe sahip olunca bölünüyorlar. Biz nasıl midemize besin alıp kilo alıyorsak (ya da alamıyorsak 🙂 ) kristajeller de özellikleri gereği içerisine su aldıklarında büyüyorlar.

Su maymuncuklarının satış alanları o kadar geniştir ki nanoteknoloji ürünü olmalarına rağmen kırtasiye, bakkal, oyuncak dükkanı gibi yerlerden temin ediliyorlar. Özellikle çocuklara (yutulması vb. durumlarda) ölüm riskini getiren bu maymuncuklar için, ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php