Köpekler Televizyon İzler mi?


Köpekler çoğu zaman sahipleriyle birlikte televizyon, tablet, bilgisayar ekranına bakarlar. Peki bu köprekler bu ekranda olan biteni görüyorlar mı? veya ne kadarını algılayabiliyorlar?

Bu sorunun cevabını Norveç Veterinerlik Bilimleri Okulu’ndan hayvan görüşü konusunda uzman Doç.Dr Ernst Otto Ropstad şöyle yanıtlıyor:

“Muhtemelen yeni televizyonları da aynen dünyanın genelini görebildikleri kadar iyi görüyorlar. Yeni model televizyonların saniyede gösterdiği kare sayısının daha yüksek olması sayesinde köpekler de resimleri aynen bizim gibi film şeklinde algılayabiliyorlar.”

 

Çilek ve Blacky
Çilek ve Blacky Artık Ünlü Oldu 🙂

Peki köpekler televizyon izlerken, insanların gördüğü gibi aynı renkleri mi görüyor?

Tabii ki hayır, Bunun nedeni Köpeklerde bulunan renk reseptörü hücreleri ışığın iki spektrumunu algılar yani mavi ve sarı rengi algılarlar. Renk görüşü retinadaki koni hücreleri denilen algaçlar sayesinde gerçekleşir. Renkli görebilmek için en az iki farklı koni hücresine gereksiniminiz vardır. Köpeklerde koni hücrelerinin iki farklı çeşidi bulunur, biz insanlarda ise üç. Biz insanlar tv izlerken Rgb Renk uzayındaki renklerden faydalanırız köpekler ise sadece iki rengi algılarlar.

Bu yüzden köpekler için özel bir tv kanalı olduğunu biliyor muydunuz?

Köpeklerin sıkılmaması için onların daha rahat tv izleyebilmesi için DogTv isimli bir kanal açılmış ve iki renk üzerinden yayınlar yapmaya başlamışlar. Köpekler evde 3 renkli tv’leri izleyebilirler ama uzun süre izlemeleri, Biz insanların bir diskoteklerdeki flaş ışıklarıyla donanmış bir odaya koymakla aynı şeydir.

Ayrıca köpekler TV’yi bizler kadar iyi görebiliyor, ancak bu onların genel görüşüne oranla bizden farklı, Yeni televizyonlarda detayları bir yere kadar görebiliyorlar, ancak tamamen açık seçik olarak değil. Köpekler TV ekranında uçan bir kuşu doğada görebildikleri derecede ayrıntılı görebiliyorlar. Bu yüzden kimi köpeğin oturma odasında birdenbire bir kurt ya da at beliriverince TV’ye saldırması  çok da şaşırtıcı değil. Ancak her köpeğin görüş yeteneğinin eşit derecede olmadığı da belirtilmeli.

Son olarak, siz yine de evde köpeğinizi tek başınıza bırakmayın. Sonra kumanda ile televizyonu açmaya çalışırken kumandanın parçalandığına şahit olabilirsiniz.

maxresdefault

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
1
Alkışlıyorum

Köpekler Televizyon İzler mi?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image