GENEL KÜLTÜR

Konsere Giden Daha Mutlu!

2014-konser-takvimi

Ülkemizde konser organizasyonları ne kadar profesyonel, ne kadar eğlenip tadını çıkartabiliyoruz tartışılır. Tabi performans sergileyecek grup ya da sanatçının en az yarım saat – 1 saat  sahneye geç çıkması klasiğinin sinirlerimizi çok bozduğu gerçeklerini de saymazsak Avustralya’da yapılmış bir araştırma var. Bu araştırmaya göre, düzenli konsere giden, müzik dinleyen kişiler hayatlarında daha olumlu bir tavır takınıp daha mutlu yaşıyorlar.

LSD-marihunia-cicek-cocuklar-68-kusagi

Deakin Üniversitesinde çalışan Melissa K. Weinberg ve Dawn Joseph’in  yapmış olduğu bir araştırma, dışarı çıkıp eğlenen müzik dinleyen ve dans eden insanların daha mutlu olduğunu ortaya koymuş.   Müzik ile etkileşim Bireysel mutluluk (subjective wellbeing – SBW) seviyesini artırıyor. 1000 katılımcı ile yapılan araştırma, bireylerdeki müzik ve duygusal durum arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. Bu araştırma, bu konuda yapılacak diğer araştırmalara ışık tutacağı için de ayrıca önemli.

Müzik dinleyen insanların sosyalleşme konusunda daha başarılı olduklarını ve mental olarak daha sağlıklı bir hayat sürdürdüğü kanıtlanmış bir gerçek. Bu da ister istemez günlük hayatımıza yansıyor tabi. Zamanında atalarımızın da dediği gibi, müzik ruhun gıdası canım.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php