GENEL KÜLTÜR

Kokular Nasıl Anıları Hatırlatır?

koku

İnsanın hayatı boyunca unutmak istemediği,belkide unutmak istediği anılar olur. Her anı kendisini çağrıştıran şeyleride beraberinde getirir. Bu şeylerin başındada kokular gelir.

Peki nasıl oluyor da kokular bize anıları çağrıştırıyor?

Koku alma duyusu en eski duyudur; havadaki ve sudaki kimyasal maddeleri algılamak için gelişen, bakterilerin bile sahip olduğu ilkel duyulara kadar uzanır. Diğer duyu organlarımız koku alma duyumuzun yanında basit kalıyor. Çünkü gözümüzün görmemizi sağlayan 4 ışık duyargası vardır. Fakat burnumuzda bu sayı 1000 adettir. Bu sayı rahatlıkla koku almamızı sağlar.

web-brain-getty-c-dontuseagainBeyinde kokuları işleme koyan ve “koku alma soğanı” olarak adlandırılan bölge, beyin çıkıntısı (hipokampüs) ile yan yanadır. Bu soğan Denizatı şeklindedir ve beyin zarından gelen tüm bilgilerin toplandığı yerdir. Nörologlar hipokampüsün yeni olayları hafızaya kaydetmede önemli rolü olduğunu söylemiştir.

Eğer beyninizin bu bölgesi hasar alırsa hatıraları ve kişileri hatırlamakta zorluk çekerler. Yeni beceriler kazanabilirsiniz ama hatıra ve kişileri kaybedersiniz. İşte bu kısım “epizodik hafıza” denilen hafızadır.Epizodik hafıza aynı zamanda kokuları kaydetmeye yarar.Epizodik hafıza hipokampüsün yanında olduğu için kokular bize bazı anıları çağrıştırır.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php