GENEL KÜLTÜR

Kısaca Keops Piramidi

Dünyanın Yedi Harikası olarak bildiğimiz yapıtlar, insan eseri ürünlerdir. Birbirinden farklı güzelliğe ve gizeme sahip olan bu eserler, neredeyse her insanın göz zevkine hitap eden yapıtlar, Herodot tarafından ortaya çıkarılan bir kavramla özdeşleşmiştir. ”Dünyanın Yedi Harikası’‘…

“Günümüze kadar keşke hepsi gelseydi” dediğimiz bu yapılar, deprem ve yangın gibi olaylar neticesinde günümüze ulaşamamıştır. Bu kadar uzun zaman halen daha ayakta duran Keops Piramidini biraz daha yakından incelemeye ne dersiniz ? 🙂

Keops Piramidinin ilk yüksekliği 146  metre olan bu yapıtın günümüzdeki yüksekliği 138 metreye kadar inmiştir. 5.000.000 ton ağırlığında olan Keops Piramidi, Mısır’da inşa edilmiştir. Mısır Firavunu Khufu ve hazinelerinin saklanması amacıyla inşa edildiğine inanılan Keops Piramidi’nin yapımının 20 yıl sürdüğü bilinmektedir. Keops Piramidi 2.300.000 kireç taşı, yani kalkerden oluşturulmasına rağmen  günümüze kadar ulaşmış tek Dünyanın Yedi Harikasıdır.

Eski Yunanlılar, bu inşaada çalışan işçilerin köle olduklarını öne sürselerde Mısır bilimcileri inşaatta hem köle hem de onbinlerce işçinin çalıştığını öne sürmüştür. Keops Piramidi’nin yapımında kimlerin çalıştığı tam olarak netlik kazanmadığı gibi, bu piramidin inşasının planıda aynı şekilde gizemini korumaktadır. Tarihçi Herodot’a göre, bu inşanın yapımı için taşınması gereken granit blokları piramidin üst bölümlerini inşa etmek için rampa yapılmıştır.

Yapının iç kısmı Giriş,İniş ve Çıkış dehlizlerinden oluşmaktadır. Son yıllarda günlük sadece 100 turist ziyaret edebilmekte ve yapının iç kısmında ne yazık ki fotoğraf çekilmemektedir. Giriş,İniş ve Çıkış bölümlerinde Kraliçe Odası, Kral Odası ve Büyük Galeri  bulunmaktadır.

udqa1d20151204221430

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php