Kafein Gerçekten Uyku Açar Mı?


Yorgunluğun, uykusuzluğun ve fazla şekerin getirdiği uykuya birçoğumuzun yenik düştüğü görülür. Özellikle öğrencilerin ders dinlerken ve çalışırken uykusuzluk çekmesi alışılagelmiş bir durumdur.

”Uykusuzum, uykumu nasıl açarım?” sorusunun cevabını çoğu kişi,”bir kahve iç kendine gelirsin.” diye verir. Bu cevaplar, sorumuzu bilimsel olarak kanıtlar nitelik taşımaktadır. Evet, bilimsel nitelikte.

Kafein uyku açmaya yarayan bir maddedir. Kalp damarlarının açılmasında, parkinson ve alzheimer hastalığının riskinin azaltılmasında önemli rol oynarken, uyku açmaya birebir çözüm olarak gösterilir. Tabi her kafein olan içeceği içmek, ne kadar doğru olur orasını da artık siz düşünün.

Günlük 400 miligram kafein tüketilebilir diyen sağlık uzmanları, bunun yanında 400 miligram kafeinin riskinin olduğunuda belirtiyorlar. 400 miligram kafein demek, 100 mililitrelik bardaktan 4 kez kahve içmek demektir. Kahve dediğimizde, espresso falan değil. Çünkü 100 gram espressoda 212 miligram kahve var. Günlük 200 gram içseniz, 400 miligramlık kafein sınırının dışına çıkmış olursunuz. O yüzden bu konuya dikkat edin.

Uzmanlara göre günlük 4-5 bardak (200 cl, su bardağı) kahve tüketmek üstte de saydığım sorunların çözümünde fayda ediyor. Ancak, her şeyin fazlası zarardır. Uykusuz kalmaya çok ihtiyacımız olduğu zamanlarda bile bu sayıyı korumaya dikkat edelim. Ayrıca her şey gibi kafeinin de zararının olduğunu unutmayalım.

Aşırı kafein tüketimi, anksiyete bozukluğu, kalp ritim düzensizliği, ülser hastalığının tetiklenmesi gibi sorunları da beraberinde getirmekte. Bu yüzden fazla aşırıya kaçmadan gün içerisinde maksimum 3 bardak kahve ile uykuya karşı direnç sağlayabilirsiniz.

Eğer bu duruma karşı, kahve de fayda etmiyorsa, kendinizi gün içerisinde yorgun ve halsiz hissediyorsanız, doktora görünmenizde fayda var. Ufak tedavilerle sorun çözüme ulaşıyor. 060906400_1437279580-makanan-5

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Kafein Gerçekten Uyku Açar Mı?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image