İyi Ölüm Anlamına Gelen Ötanazi Nedir?


Ötanazi kelimesi yunancadan gelir; “eu” iyi, “thanatos” ölüm demektir. “İyi ölüm” ağrı ve ıstırapsızdır. Yaşamından umut kesilen, öleceği kesinlikle bilinen bir hastanın, acısını bir an önce dindirmek amacıyla ve  hastanın isteği üzerine, yaşamına bir hekimce son verilmesi biçiminde gerçekleştirilen ölümdür. Ötanazi, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak gerçekleştirilir.

Bu yöntem aktif ötenazi ve pasif ötenazi olarak ikiye ayrılır. Aktif ötenazide hastaya direkt bir müdahale söz konusudur. Pasif ötenazi ise tıbbi destek üniteleri ve yardımları hasta için durdurulur. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır.

Dünyada ilk defa 18. Yüzyıl’da Bacon tarafından ortaya atılmıştır. Türkiye’de ötanazi kasten adam öldürme suçlarına girer ve yasaktır. Hastaya ötanazi uygulayan hekim ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılır. Bazı ülkelerde ötanazi yasal olmasa da cezaya çarptırılmaz. Yasal olmamasına karşın yapılan araştırmalar Türkiye’deki doktorların yüzde 20’sinin, hemşirelerin ise yüzde 25’inin en az bir kere ötanazi isteği aldıklarını gösteriyor.

 

otanazi-nedir-cesitleri-dinler-acisindan-yeri

mr

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

İyi Ölüm Anlamına Gelen Ötanazi Nedir?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image