iPhone’un Alarm Erteleme Süresi Neden 9 Dakika?


Başta iPhone’lar olmak üzere pek çok cihazın alarmında yer alan erteleme (snooze) modunun neden 9 dakika olduğunu merak ettiniz mi?

Günün eğlenceli bilgisi olarak öne çıkan erteleme modunun geçmişi 1950’lere dayanıyor. Erteleme tuşunu geliştirme fikri Telechron firması tarafından ortaya atılıyor. General Electric Telechronfirmasının 1956’da çıkardığı 7H241 modeli, erteleme tuşuna sahip ilk alarmlı saati olarak geleceğin erteleme standartlarını belirliyor. Sizi uyandıran, sonra biraz kestirmenize izin veren ve yeniden uyandıran bu alarm, erteleme tuşu için de bir devri başlatıyor.

Dijital saatlerin çok öncesinde üretilen 7H241 modelinde saatçilerin erteleme için pek bir alternatifi bulunmuyordu. Saatin sunduğu mekanik çalışma prensiplerinden yararlanan saatçilere göre 10 dakikanın üzerindeki herhangi bir süre fazla uzundu. Tabii bu görüşün bilimsek bir dayanağı da yok. 10 dakikanın üzerinde bir ara verilirse kullanıcıların uykuya geri döneceğine inanıldığı için mühendisler de bu sürenin maksimum 10 dakika olması gerektiği konusunda hem fikir olunca günümüze kadar gelen ideal erteleme süresi ortaya çıktı: 9 dakika.

Dijital saatlerin böyle bir mekanik zorunluluğu olmamasına karşın ’50’lerden beri süregelen bu seçenek adeta bir standart haline gelmiş durumda. Tabii siz hala 5’er dakika arayla 10 alarm kurarak kendi ideal erteleme sürenizi de ayarlayabilirsiniz.

7h241

Kaynak: log.com.tr

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

iPhone’un Alarm Erteleme Süresi Neden 9 Dakika?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image