Instagram Hikayeler’ini Daha Etkin Kullanmanızı Sağlayacak İpuçları


Instagram, Hikayeler (Stories) özelliğini açalı çok da az zaman olmadı. Snapchat‘e benzer özellikleriyle dikkat çeken Hikayeler’in Snapchat’i etkilemediği haberini daha önce yapmıştık. Buna rağmen Instagram, Hikayeler’de kendi kitlesini oluşturdu ve kullanıcıları her gün sayısız hikaye oluşturup izliyor. Peki Instagram Hikayeler’ini daha etkin kullanmanızı sağlayacak kısayolları biliyor musunuz? Ben kullanırken keşfettiklerimi ve araştırarak bulduklarımı bu yazıda listelemeye karar verdim. Haydi başlayalım…

Daha Fazla Renk

Yeni bir hikaye oluştururken boya fırçalarıyla sanatınızı konuşturabileceğinizi biliyorsunuz. Peki aşağıdaki sınırlı renk paleti size yetiyor mu? Eğer yetmiyorsa, o renklerden birine kısa bir süre parmağınızı çekmeden dokunun. Artık sonsuzluğa varan renklerden birini seçebileceksiniz.

instagram-stories-renkler
Fotoğraf: Nur Aydoğan

Filtre mi Lazım?

Doğru, Instagram Hikayeleri’nde ne Snapchat gibi ne de Instagram’ın kendi filtreleri gibi zengin bir düzenleme seçeneği var. Yine de Instagram yeni hikaye oluştururken birkaç filtre seçeneği eklemeyi unutmamış. Hikayelerde filtre kullanmak için, hikayenizi oluştururken parmağınızı ekrandan sağdan sola veya soldan sağa kaydırmanız yeterli.

Önceden Çektiğiniz Fotoğrafları Yükleyebilirsiniz

Yeni bir hikaye oluştururken önceden çektiğiniz bir fotoğraf veya videoyu kullanmanız mümkün. Bunun için Instagram Hikaye’si çekme ekranında parmağınızı ekranın üst kenarından aşağı doğru sürüklemeniz yeterli. Karşınıza çıkan ekranda son 24 Saatte çekilmiş fotoğraf ve videolardan birini seçebilirsiniz. Bu şekilde hikaye olarak Boomerang, Instagram, Snapseed ve hatta Snapchat gibi uygulamalarda hazırladığınız fotoğraf ve videoları hikaye olarak atabilirsiniz. İşte size Boomerang ve Stories’in bir araya geldiği bir örnek:

 

Hikayelerinizi, İstemediklerinizden Gizleyin

Bazen, herkesin hikayelerinizi görmesini istemeyebilirsiniz. Mesala yakın akrabalar en büyük stalker‘larımız olabiliyor. Ayarlayın, onlar hikayelerinizi görmesin. Bunun için Instagram profilinize girip sağ üstte bulunan; iOS için güneş, Android için üç nokta sembolüne dokunun. Açılan sayfada, Hesap (Account) başlığı altındaki Hikaye Ayarlarına (Story Setting) dokunun. Son olarak Hikayeyi Gizle (Hide Story From) başlığı altında kişi sayısına dokunun. Artık bu sayfadan istemediğiniz kişileri seçerek hikayelerinizi onlardan gizleyebilirsiniz. Hikayelerinizi artık göremeseler de Instagram gönderilerinizi görmeye devam edebilecekler.

hikaye-ayarlari

Herkes Mesajla Yorum Yazamasın

Instagram Hikayeleri’nin belki de en sinir bozucu özelliği hikayelere yorum yazılamaması, ancak özel mesaj ile cevap yazılabilmesi. Bu şekilde mesaj kutunuz gerekli gereksiz birçok mesajla doluyor. Fakat önüne geçmek mümkün. Bunun için, yine yukarıda belirttiğim gibi Hikaye Ayarları’na girin. Bu defa Mesaj Yanıtlarına İzin Ver (Allow Message Replies) başlığı altında “Takip Ettiğin Kişiler” (People You Follow) seçeneği ile sadece takip ettiğiniz kişilerin mesajla cevap yazmasına izin verebilir veya bu özelliği tamamen kapalı konuma getirebilirsiniz.

hikaye-yorum-izni

Hikayenize Kimler Bakmış Öğrenin

Eğer kendi hikayenize bakarsanız, ekranın altında o fotoğraf veya videoya kaç kişinin baktığını görebilirsiniz. Merak etmeyin, bu sayıyı sadece siz görebiliyorsunuz. Şimdi bir de o izlenme sayısına dokunun; işte, hikayenizi izleyenlerin sıralı tam listesi karşınızda.

Hikayeler Arasında Gezerken Kontrol Sizde Olsun

Buraya kadar hikaye oluştururken yapabileceklerinizden bahsettim. Şimdi biraz da başkalarının hikayelerine bakarken, onların arasında nasıl daha kontrollü bir şekilde dolaşacağınızı kısa cümleler halinde anlatacağım.

  • Hikayelere bakarken ekranı sağa ya da sola kaydırarak önceki veya sonraki kişinin hikayesine geçebilirsiniz.
  • Hikayeler çok hızlı geçiyor ve bir şeyi kaçırmak istemiyor musunuz? Ekrana dokunun ve zamanı durdurun. Siz parmağınızı çekene kadar hiçbir şey hareket etmeyecek.
  • Eğer ekrana bir kez dokunup parmağınızı çekerseniz aynı kişinin bir sonraki fotoğrafına hızlıca geçebilirsiniz.
  • Peki ya bir önceki fotoğrafa nasıl geri döneceğiz? Sadece ekranın sol kenarına,  neredeyse tam sınıra hafifçe dokunup parmağınızı seçerseniz, aynı kullanıcının bir önceki fotoğraf ya da videosuna geri dönebilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar. Bazılarının az bilindiğini düşündüğüm Instagram Hikayeler (Stories) özelliklerini ve kolaylıklarını anlattım. Eğer içinde sizin de bilmedikleriniz varsa, artık Instagram’a çok daha canlı hikayeler atabilecek, sizi sıkan hikayeleri def edebilecek, hikayelerinizi istemediklerinizden gizleyebileceksiniz demektir.

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
138
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
114
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
534
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
237
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
96
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
363
Alkışlıyorum

Instagram Hikayeler’ini Daha Etkin Kullanmanızı Sağlayacak İpuçları

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image