IMDB’e Göre En İyi 10 Komedi Filmi


Ülkemizde film denilince 20’yi aşkın türden akla gelen ilk tür şüphesiz komedidir. Gülmeyi ve eğlenmeyi her ne şekilde olursa olsun seven bir millet olduğumuz aşikar. O yüzden burada sizler için bizim gibi yüzlerce sinemaseverin oy verdiği, en büyük film veritabanına sahip olan IMDb sitesindeki verilere göre en iyi 10 komedi filmini derledik.

10. Toys Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3, 2010)
toystory3_img8_720

Listemize meşhur Oyuncak Hikayesi animasyon serisinin 3. filmiyle başlıyoruz. Tüm zamanların en çok hasılat elde eden animasyon filmi olma ünvanını elinde bulunduran yapım, seslendiren sanatçılarla da göz dolduruyor. Tom Hanks, Tim Allen, Micheal Keaton, Joan Cusack gibi sanatçılar bu filmin seslendirilmesinde rol alıyor. Animasyonların sadece çocuklar için yapılmadığı bir sinema evrenine doğru gidiyoruz.

9. Amélie (2001)
42447

Filmini bilmesekte, izlemesekte müziklerini bu zamana kadar hepimizin bir şekilde dinlediğine hiç şüphe yok. Gelelim filmin konusuna;

Amélie Poulain, bir doktor olan babası tarafından diğer çocuklardan kalp hastalığı olduğu gerekçesiyle uzak yetiştirilen bir çocuktur. Aslına bakılırsa bu babasının yanlış bir teşhisidir çünkü Amélie’nin babasıyla kurduğu nadir fiziksel temas babasının sağlık kontrolleriyle gerçekleşmektedir ve bu kontroller sırasında Amélie heyecanlanmakta, kalp atışı hızlanmaktadır. Amélie’nin annesiyse, en az babası kadar nevrotik bir kadındır. Amélie küçük bir çocukken, annesi, Notre Dame Kilisesi’nin tepesinden atlayan bir kadının üzerine düşmesi sonucu vefat etmiştir. Böylece babası daha da sessiz ve silik biri olmuş, kendisini eşi için ilginç bir anıt mezar düzenlemeye adamıştır. Amélie de bu yalnızlığın ortasında kendini eğlendirebilmek için oldukça ilginç ve derin bir hayalgücü geliştirmiştir. Film avrupada birçok ödülle başarısını kanıtlamıştır.

8. The Great Dictator (Büyük Diktatör, 1940)
ap071025011546_wide-1481e9f02dce18f8dc6404186e14704b2ca97e8a-s6-c30

Film Charlie Chaplin’in ilk sesli filmi olmakla birlikte yapıldığı dönem itibariyle en önemli eserlerindendir. Filmde Nazi Almanyası ve Adolf Hitler çok feci bir şekilde yerden yere vurularak anlatılmaktadır. Filmde Adolf Hitler’i canlandıran Charlie Chaplin kendine has parodisiyle olayları çok değişik bir kurguyla işlemiştir. Filmin bir diğer dikkat çeken özelliği ise bu film çekildiğinde henüz ABD ve Almanya arasında resmi olarak bir savaş başlamamıştır. Film gösterime girdiği yıllarda tabiiki Almanyada yasaklanmıştır.

7. Doctor Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (Doktor Garipaşk,1964)
maxresdefault

Stanley Kubrick’in yapımcılığını senaristiliğini ve yönetmenliğini üstlendiği film olağandışı bir konuyu işlemekte. Amerikanın üst düzey askeri noktalarında bulunan birtakım insanların içinde bulunduğu yanlışlıklar zincirinin dünyayı nasıl nükleer savaşa sürüklediğinin hikayesini anlatan filmde güldürü öğeleri ön planda. Ayrıca güldürürken bi yandanda düşündürebilen bir yapısı var.

6. Back to the Future (Geleceğe Dönüş, 1985)
Back-to-the-future-logo.svg

Marty isimli gencimiz kaykay kayan, kendi müzik grubu olan, hafifte haylaz bi liseli. Okuldan sonra kalan vaktinde Doktor Emmet Brown’a yardım etmeye gider. Doktor Brown , acayip buluşlar ve bilimsel çalışmalar peşinde olan tam bir çatlak bilim adamıdır. Bir gün yine Doktor Brown Marty’i yanına çağırır ve ona son buluşu olan zaman makinesini gösterir. Plutonyum gibi bulunması zor, nükleer silah yapımında kullanılabilen bir elementle çalışan zaman makinesi 80’lerin en popüler arabalarından biri olan DoLerean’ın içine inşa edilmiştir. Kahramanımız Marty es kaza bu arabayla 1955 yılına gider. Şimdi sizden anne babanızın 18’li yaşlarına gittiğinizi ve onlarla konuştuğunuzu düşünmenizi istiyorum.

5. Intouchables (Can Dostum,2011)
movies-like-Intouchables-1024x512

Yamaç paraşütü yaparken kaza geçiren bir adamın boynundan aşağısı felç kalır ve kendine yardımcı olması için birini tutar. Gerçek bir hikayeden esinlenen filmi izlerken tebessüm etmeden duramayacaksınız. Fransız yapımı bir film olan Can Dostum ülkesinde öylesine çok ilgi uyandırdı ki vizyonda 9 hafta kalarak ülke tarihinin en çok izlenen filmlerinden biri oldu ve bir dizi ödül kazandı.

4. Modern Times (Asri Zamanlar,1936)
modern-times

1930’lu yıllarda yaşanan Büyük Buhran olarak adlandırdığımız ekonomik kriz döneminini eleştirel bir dille anlatan Charlie Chaplin filmi resmen tek başına yapmış diyebiliriz zira filmin yapımcılığını yönetmenliğini ,senaristliğini,müziklerini kendisi yapmış üstelik başrolünü dahi kendisi oynamıştır. Filmde makineleşme ve bozulan toplumsal koşulları kendisine has güldürü öğeleriyle işlemiştir.Film aynı zamanda Chaplin’in son sessiz filmidir.

3. The City Lights (Şehir Işıkları, 1931)
citylights

Charlie Chaplin’in yine tek başına yaptığını söyleyebileceğimiz filmlerden biri daha. Gerçekten 10 filmlik listede kendisine ait 3 film var ve yaptığı işler ortada. Onun sinema tarihindeki yerini bu listeyle birlikte daha iyi anlıyoruz. Film Charlie Chaplin’in sokakta gördüğü kör çiçek satıcısı kıza aşık oluşunun hikayesini anlatıyor.

2. La vita é bella (Hayat Güzeldir, 1997)
la-vita--bella-life-is-beautiful-guido-dora-roberto-benigni-nicoletta-braschi-1997-2560x1600

İtalyan yapımı komedi dram ve savaş filmi olan La vita e Bella sayısız ödülle 90’ların sonuna damga vurmuştur. 2.Dünya savaşı zamanında geçen filmde karısı ve çocuğuyla birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın hikayesi anlatılıyor.

1. Forrest Gump (1994)
o-FORREST-GUMP-facebook

Sinema tarihinin kült filmlerinden biri olan Forrest Gump, zeka seviyesi olarak çok çok düşük bir çocuğun hikayesini anlatıyor.Zeka olarak her ne kadar geri olsada atletik ve fiziksel olarak vücudunda hiçbir noksanı olmayan Forrest, hayal edilemez başarılara imza atıyor. Film müthiş sürükleyici bir hikayeyle yüzleri güldürüyor. Tom Hanks’in müthiş oyunculuğuyla ve aldığı ödüllerle göz dolduran film çoğu eleştirmenin listesinde sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak yer tutuyor.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

IMDB’e Göre En İyi 10 Komedi Filmi

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image