GENEL KÜLTÜR

Hollywood Hakkında Az Bilinenler

Hollywood

1. Hollywood aslında Los Angeles’ın bir yerleşkesinin ismi ve şehir merkezinden 13 km uzaklıkta buluyor.
hollywood-inn-express-south-map

2. Hollywood dağlarında yer alan o meşhur tabela, 1923 yılında bir gayrımenkul firması tarafından reklam amaçlı yaptırılmıştır. Tabela ilk olarak ”Hollywoodland” olarak dizayn edilmiştir ve her harf yaklaşık 50 fit yüksekliğinde 30 fit genişliğindedir.
hollywoodland-sign

3. Hollywood yapım şirketlerinden önce elverişli doğal şartları nedeniyle çiftçiler tarafından keşfedilir. Sinema şirketlerinin buraya gelişinin 2 temel sebebi vardır. İlki Hollywood’un doğal şartları ve film çekilmek için uygun bir iklimin olması. Diğeriyse Edison. Evet, evet bildiğiniz Thomas Edison. Sinema alanında yaptığı buluşların kullanılması karşılığında kullanan şirketlerden telif alan Edison birçok yapım şirketinin Hollywood’a taşınmasındaki en büyük etkendir.
edison_hollywood

4. Peg Enwistle adlı aktris Hollywood’ta bir çok yapım şirketine oyunculuk için başvurur ve sonuç alamaz. Sonunda bunalıma giren kadın Hollywood tepelerinde bulunan tabelaya tırmanır ve H harfinin üzerinden intihar eder. İşin ilginç yanı şu ki; ölümünden 2 gün sonra, ölümünden haberdar olmayan bir yapım şirketi, kadına mektupla başrol teklifi yollar. Oynaması istenilen karakter de final sahnesinde intihar ediyordur.
PegEntwistle_nytpaper

5. Levha sürekli olarak intihar etmek isteyenler, ayyaşlar, turistler tarafından rahatsız edilince önlem olarak levhanın 50 metrelik çevresine hareketi algılayan sensörler yerleştirilmiştir. Birisi izinsiz giriş yapmaya çalıştığı zaman, polislere haber veren alarm sistemi aktifleşir.
hollywood-sign-04

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php