Haritalar Nasıl Çiziliyor?


Bakıldığında üzerinde birçok ülke, birçok şehir gördüğümüz; siyasi harita olarak bildiğimiz haritalar nasıl çiziliyor, hiç düşündünüz mü?

Ülkelerin isimlerinin veya il ve ilçelerin, coğrafi konumlarının, sınırlarının gösterildiği haritalara siyasi haritalar denir. Bu haritaların çizimi yapılırken oldukça ince ayrıntılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dünya’nın şekli sebebiyle harita çizimlerinde hatalar meydana gelmesi, kaçınılması zor bir durumdur. Bu haritalar çizilirken, hataları en aza indirmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Harita çizimleri için, en uygun projeksiyon belirlenmeledilir ki Dünya üzerindeki belli bir bölge kağıda düzgün bir şekilde (bozulmadan, hata oranı az şekilde) aktarılsın. Bu  projeksiyon yöntemleri kendileri arasında üç ayrı isimle adlandırılır. Üç ayrı isimle adlandırılmasının sebebi ise, her farklı projeksiyonun farklı bölgeler çizimi için kullanılmasıdır.

1- Silindirik Projeksiyon: Bu projeksiyon yöntemiyle Ekvator  kuşağı ve çevresi çizilir. Kutuplara doğru gidildikçe, bozulmalar artar.

2- Konik Projeksiyon: Orta enlemler gösterilir. Ekvatora doğru gidildikçe bozulmalar artar. Bu çizim ile Dünya’nın sadece yarısı gösterilebilir.

3- Düzlem Projeksiyon: Bu yöntem ile, Kutup bölgeleri ve çevresinin çizimi gerçekleştirilir.

Ayrıca haritalar, jeodezik yöntemler ve fotogeometrik yöntemlerle de çizilebilir. Uçak ya da helikopterler aracılığıyla özel kameralarla yeryüzü arazisinin fotoğraflanması ve bu fotoğrafların 3 boyutlu modellere aktarılmasıyla, fotogeometrik yöntem ile harita çizimi gerçekleşmiş olur. Fotogeometrik yöntem, jeodezik yönteme göre daha kolay uygulanabilmektedir. Harita çizimleri harita mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
3
Alkışlıyorum

Haritalar Nasıl Çiziliyor?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image