SPOR

Gözlüklü Davids

edgardavids

Futbol tarihinin hemen hemen her kesitinin tanıdığı ve özel olarak yakından takip ettiği isimdi Edgar Davids. Rastalı saçları ve gözlükleri ile yeşil sahaların vazgeçilmez isimlerinden birisi de oydu. Belki de tanıyanlar halen daha onun adını zaman zaman anıyordur 🙂

Edgar Davids, Surinam doğumlu Hollanda asıllı milli futbolcudur. Profesyonel futbol hayatına Hollanda’nın Ajax takımında başlayan Davids, 5 sene burada futbol oynadıktan sonra İtalyan devi Milan’a transfer oldu. Fakat burada pek verim alamamasının ardından, 1997 senesinde yine bir İtalyan devi Juventus’ta forma giydi. 2004 yılında siyah-beyaz renkler için forma koşturan Davids, zamanın ve günümüzün yıldız isimlerini bulunduran Barcelona’ya kiralandı. O zamanlar Barcelona’da Rüştü Reçber ikinci kalecilik  yapıyordu. (Bunlar hep bilgi 🙂 )

2004-2005 senesinde yine istikranını bozmayan Davids, yine İtalyan devi olan Inter’e transfer oldu. 2005’ten sonra kısa sürelerle (1,2 sene gibi) Tottenham, Ajax ve Crystal Palace gibi takımlarda forma giymiştir. 2010 senesinde profesyonel futbol hayatını sonlandırmıştır.

Edgar Davids hem oyun stili hem de kendine özgü stiliyle futbolseverlerin vazgeçilmezi haline gelmişti. Turuncu gözlüğü ile bilinen Edgar, glokom hastalığı sebebiyle gözlük takıyordu. Glokom, göziçi sıvısının iyi boşalmaması sebebiyle göz tansiyonunun çıkması hastalığıdır.

2010 senesinde oynadığı bir halısaha maçında sahaya Edgar Davids gözlüğüyle çıkan zamanın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gözlüğü maç esnasında aldığı dirsek darbesiyle kırılmıştı.

Hollanda’lı Edgar Davids

Türk Edgar 🙂 (2010, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek)

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php