Fotoğraf Okuyan İlk Türk Kadın: Yıldız Moran


Bir çoğumuzun Özdemir Asaf’ın eşi olarak bildiği Yıldız Moran, akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçı. Aynı zamanda sözlük yazarı ve çevirmen.

yıldızmoran2

1951 yılında Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Bloomsbury Technical College’nden ve Ealing Technical College’nden de mezun olmuş. Kolejde sınıfta kalınca, dayısı tarafından fotoğrafçılığa yöneltilmiş. 18 yaşındayken İngiltere’ye gidip, John Vicker’den fotoğraf üzerine eğitim almış. İlk fotoğraf sergisini ise 1953 yılında yani 21 yaşındayken açmış ve tüm eserlerini satmış. Yıldız Moran; İspanya, Avusturya, Portekiz gibi ülkeler gezip oralarda fotoğraf çekmiş.

 

yıldızmoran3

Türkiye’ye dönünce de, ağırlıklı olarak Anadolu fotoğrafları çekmiş. İstanbul’a geldiğinde Beyoğlu’nda Maya Sanat Galerisi’nin üst katını kiralayıp, kendi eserlerini de segileyebileceği bir stüdyo açmış. Türkiye’de bulunduğu sırada; Muhsin Ertuğrul, Adalet Cimcoz, Haldun Taner, Haldun Dormen gibi birçok önemli kişinin portrelerini çekmiş.

 

adaletAdalet Cimcoz

1963 yılında Özdemir Asaf ile evlenip fotoğrafçılığı bırakmış. Bu sırada Asaf’a ait olan şiirleri ingilizceye çevirmiş. Türkçe – İngilizce sözlük alanında çalışmalar yapmış. Daha sonra, 1981 yılında eşi Özdemir Asaf’ı kaybetti. 1982 yılında ise İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Onur Üyesi olarak görev yaptı. 1995 yılında ise İstanbul’da hayatını kaybetti.

özdemirasafÖzdemir Asaf’ı çocukları kuma gömerken

Yıldız Moran 25 Haziran 1983’te Ses Dergisi’ne verdiği röportajda Özdemir Asaf için şu sözleri söylemiş: ‘’Yaşamımı sürdürebilmek için para kazanmam gerekliydi. Yılbaşı kartları yapıp satmak, para kazanmamı sağlayabilir diye düşündüm. Anlaştığım matbaa çok kötü basmıştı kartlarımı. Tam umutsuzluğa düşmüşken, bir arkadaşım Özdemir Asaf’ı önerdi. ‘Hem şairdir, hem de titiz ve güzel baskılar yapar’ dedi. İş konuşmak için Özdemir Asaf’ın matbaasına gittim. Tarihini de verebilirim tanışmamızın; 4 Kasım 1954, saat 11.00 Kelimelerle dile getirmek zor. Duygulu, kibar, hiç görülmemiş ve bir daha göremeyeceğim bir insandı Özdemir Asaf. Pırıl pırıl bir zekâ, renkli, yepyeni, bambaşka bir dünyaydı o. Olağanüstü bir insandı kısacası..’’

haldunHaldun Dormen

anadolu

yıldızmoran4

yıldız5

yıldız6

yıldız7

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Fotoğraf Okuyan İlk Türk Kadın: Yıldız Moran

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image