HABER

Etnospor Festivali

VIV4896

Türkiye’de de başlayan Etnospor Festivali, geleneksel spor dallarının daha iyi tanıtılmasını, profesyonelce yapılmasını ve olimpiyatlarda faaliyet göstermesini hedefleyen bir nevi kültür tanıtma etkinliğidir.

Ülkemizde İstanbul Küçükçekmece, Bezirganbahçe Meydanı’nda yapılan bu etkinlikler Dünya Etnospor Konfederasyonuna bağlıdır. Bu konfederasyonun kuruluş amacı yukarıdada bahsettiğim gibi olmakla beraber, çocukların bedensel ve fiziksel gelişimine katkı sağlamaktır. Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun merkezi Türkiye’dir.

Yağlı güreş, atlı cirit, okçuluk, kökbörü, mas güreşi, kuşak güreşi gibi tarihi kökenli sporları içinde bulunduran Etnospor, sporun yanı sıra tarihteki sosyal ve kültürel değerleride tanıtmayı amaçlamaktadır.

Festival alanında Orta Asya tarihimizin lezzetleri ve içecekleri katılımcılara sınırsız olarak sunulmaktadır. Bunun yanı sıra çömlekler ve dokumalar, çocuklar ve gençler için de uğraş gösterebileceği atölye çalışmaları Etnospor Festivali’nin içerisinde yer almaktadır.

Anneler ve kızlar Kırgız düğününü tanırken ve öğrenirken, babalar ve oğulları güreş mücadelesi izlemektedir. Uzman ok antrenörleri nezdinde ok atışları yapılmakta ve talimatlar verilmektedir. Atalarımızın çeşitli topraklarda oba kültürü ile yaşadığı dönemin aktarılması ve bu kültürün tanıtılması için festival alanına 35 kıl çadırdan oluşan obalarla, bu kültürel yaşam tarzı genç nesillerimize ve büyüklerimize aktarılmaktadır.

Festival 26 Ağustos Cuma günü başlamış olup 28 Ağustos Pazar günü sona erecektir.

Etnospor Festivali hakkında daha fazla bilgiye etnosporfestivali.com‘dan ulaşabilirsiniz.

 

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php