GENEL KÜLTÜR

Et Yiyen (Etobur) Bitkiler

Elleri, kolları ya da ağızları olmadan böcek yakalayabilen ve etçil bir beslenme hayatı süren, dünya üzerinde pek çok grup bitki kısmen ya da tamamen etobur özellikler göstermektedir.

Böcek yiyen bitkiler olarak da adlandırılan bu bitkilerin yaprakları böceği yakalayıp sindirebilecek özellikte bir yapıya sahiptir. Etobur bitkilerden ibrik otu ve sinek kapan en çok bilinen böcek yeme özelliğine sahip bitkilerdir.

2v5hA

Genellikle bataklık gibi besinden yoksun topraklarda yetişen bu etobur bitkiler, zamanla besinleri toprak dışından temin etmek üzere evrime uğramışlardır. Bunun için oldukça dahiyane böcek yakalama yöntemleri geliştirdikleri de görülmektedir.

Sulama: Etobur bitkiler için çeşme suyu kullanamazsınız. Kullanacağınız suyun içerisinde çözünmüş mineral olmamalı ya da çok düşük olmalıdır. Saf su, yağmur suyu, klima suyu, RO suyu ve bazı marka sular içerisinde çözünmüş mineral oldukça azdır.

Toprak: Etobur bitkiler için normal bahçe toprağı kullanamazsınız. Etobur bitkilere peat moss adı verilen besin değeri fakir ve asidik toprak kullanılır. Kullandığınız toprak mutlaka besin değerince fakir olmalı aksi takdirde bitkinin kökü yanacak ve bitki ölecektir. Peat moss yanında toprağa farklı malzemelerde karıştırılır bu sayede toprağın hava alması sağlanır.

Işık: Etobur bitkiler genel olarak güneş ışığını severler. Olabildiğince fazla güneş ışığı vermek gereklidir. Tabi ki türlere göre bu farklılık gösterebilir. Yapay ışıklandırma da kullanabilirsiniz.

101681_0

nepenthes2

 

To Top
css.php