Et Yiyen (Etobur) Bitkiler


Elleri, kolları ya da ağızları olmadan böcek yakalayabilen ve etçil bir beslenme hayatı süren, dünya üzerinde pek çok grup bitki kısmen ya da tamamen etobur özellikler göstermektedir.

Böcek yiyen bitkiler olarak da adlandırılan bu bitkilerin yaprakları böceği yakalayıp sindirebilecek özellikte bir yapıya sahiptir. Etobur bitkilerden ibrik otu ve sinek kapan en çok bilinen böcek yeme özelliğine sahip bitkilerdir.

2v5hA

Genellikle bataklık gibi besinden yoksun topraklarda yetişen bu etobur bitkiler, zamanla besinleri toprak dışından temin etmek üzere evrime uğramışlardır. Bunun için oldukça dahiyane böcek yakalama yöntemleri geliştirdikleri de görülmektedir.

Sulama: Etobur bitkiler için çeşme suyu kullanamazsınız. Kullanacağınız suyun içerisinde çözünmüş mineral olmamalı ya da çok düşük olmalıdır. Saf su, yağmur suyu, klima suyu, RO suyu ve bazı marka sular içerisinde çözünmüş mineral oldukça azdır.

Toprak: Etobur bitkiler için normal bahçe toprağı kullanamazsınız. Etobur bitkilere peat moss adı verilen besin değeri fakir ve asidik toprak kullanılır. Kullandığınız toprak mutlaka besin değerince fakir olmalı aksi takdirde bitkinin kökü yanacak ve bitki ölecektir. Peat moss yanında toprağa farklı malzemelerde karıştırılır bu sayede toprağın hava alması sağlanır.

Işık: Etobur bitkiler genel olarak güneş ışığını severler. Olabildiğince fazla güneş ışığı vermek gereklidir. Tabi ki türlere göre bu farklılık gösterebilir. Yapay ışıklandırma da kullanabilirsiniz.

101681_0

nepenthes2

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Et Yiyen (Etobur) Bitkiler

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image