Eski Zelanda Nerede?


Genelde mekânların, yerlerin ismi değiştiğinde Eski Meksika – Yeni Meksika gibi isimler verilir. Hiç olmadı Yukarı Ayrancı veya Aşağı Ayrancı diyoruz. Derken geçenlerde Yeni Zelanda ile ilgili bir haber okudum ve aklıma gelen soru “Eski Zelanda nerede?” oldu. Ne oldu da ismi değişti diye araştırma yaptım işte sonuçlar.

NZ1

Yeni Zelanda’nın Hikayesi

1640’lı yıllarda Hollandalı Abel Tasman tarafından keşfedilen, bir yer Yeni Zelanda. Fakat o buraya ilk geldiğinde buranın Arjantin’in bir parçası olduğunu düşünüyordu. Bunun temel nedeni çok uzun bir yolculuk geçirmişti ve aklı biraz karışmıştı. Bundan bir süre sonra harita bilimciler Broumer ve Bleau buranın Güney Amerika’nın bir parçası olmadığını fark ettiler ve buraya Yeni Zelanda (Nieuw Zeeland) adını verdiler.

Zelanda yani Zeeland, Hollanda dilinde adalarda yapılmış yani deniz toprağı demek oluyor. Buraya Yeni Zelanda denilmesinin tek nedeni ise buranın ilk olarak Güney Amerika sanılması ve sonradan gerçek ortaya çıktığında yeni bir ada manasına gelen bu ismi alması.

new_zealand.png

İngiliz James Cook 1770 yılında buraya 3 ziyaret gerçekleştirdi ve bu ziyaretlerdeki temel amacı Güney Pasifik’e giden yolun haritasını yapmaktı fakat tayfası ile birlikte kaybolup Nieuw Zeeland’a düştü. Burayı New Zealand olarak haritalarda kaydetmesi de buranın adının Hollandaca değil de İngilizce olmasında önemli bir role sahip.

Kısacası Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunan bu cennet misali yerin Yenisi var ama Eski Zelanda olanı ne yazık ki yok.

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Eski Zelanda Nerede?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image