Eski Uygarlıkların Seslerini Dinleyince Çok Etkileneceksiniz


Yüzyıllar boyunca bir çok uygarlık bir çok farklı dil kullandı. Günümüzde kullanılmayan ve unutulmuş 7 farklı uygarlığa ait dil ve telaffuzlarını şimdi dinlediğinizde bakalım siz ne hissedeceksiniz?

1- Hitit Dili

Hitit kanunları, kral yıllıkları, antlaşmaların büyük kısmı, ülke içi yazışmalar, mitolojik metinler, dinsel içerikli binlerce metin, yüzlerce fal metni bu dilde yazılmıştır. Hititçe vatar “su”, İngilizce water “su”, Slav dillerinde voda “su” demektir.


2- Antik Yunan Dili

Bugünkü Yunancanın atası sayılmakla beraber gerek farklı harfler ihtiva etmesi gerek telaffuz farkları gerekse gramer yapısı ve oldukça gelişmiş bir vurgu sistemi ile bugünkü Yunancadan oldukça farklıdır. Aristo, Platon ve Sokrates felsefi tartışmalarını bu dille yapmışlardı.


3- Antik Maya Dili

Maya dilleri, Kolomb öncesi Mezoamerika uygarlıklarından birini oluşturan Mayalar’ın vaktiyle kullanmış oldukları Klasik Mayaca dahil hepsi ana Proto-Mayacadan türemiş olan dillerdir. Ethnologue verilerine göre 68 dilden oluşur ve 6.038.172 kişi tarafından konuşulur. Dünyanın sonuna dair kehanetler bu dille tartışılmıştı.

 

4- Asur Dili

Asurlu tüccarlar bu dille ticaret yapmışlardı.

 

5- Sümer Dili

Sümer dili hiç başka bir dil gurubuna ait değildir”derler ve yalıtık (izole) bir dil olarak tanımlarlar. Mısır yazısı, coğu nesnelerin resmi olduğundan rahatlıkla ayırt edilebilen 700’den fazla işaretten oluşmuştu. Gılgamış Destanı bu dille nesilden nesile aktarıldı.

 

 

6- Akad Dili

Sami dillerine ait eski Mezopotamya’da, özellikle Asur ve Babil imparatorluklarında kullanılan dil. Akadlı askerler bu dille savaş naraları atmışlardı.

 

7- Azek Dili

Aztek yazısı da Maya yazısı gibi, ideogramların ve sesleri belirten fonetik sembollerin bir karışımından oluşmuştur. Yani bazı resim karakterleri nesneleri ve düşünceleri ifade ederken, bazıları da sesleri ifade ediyordu.

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Eski Uygarlıkların Seslerini Dinleyince Çok Etkileneceksiniz

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image