Eren Başbuğ Zafer Bayramı İçin Seaboard Rise İle İstiklal Marşı’nı Çaldı


Eren Başbuğ, dün gece saatlerinde Seaboard Rise ile çaldığı İstiklal Marşı yorumunu Facebook sayfasında paylaştı. Ancak videonun Youtube’a aktarılması biraz zaman aldığı için ben de bu haberi ancak hazırlayabildim.

Peki Eren Başbuğ kimdir? Aslında müzikle iç içe olanlarınız onu tanıyor olmalı. Ben henüz tanımayanlar için biraz bahsedeceğim. Eminim siz de Eren’i tanıyınca onunla benim gibi gurur duyacaksınız.

Eren, Dünya standartlarında bir aranjör, orkestra şefi ve klavyeci. Ünlü progresif metal grubu Dream Theater‘ın efsane klavyecisi Jordan Rudess, onu “vahşi bir deha” olarak tanımlıyor. Eren, özellikle Dream Theater ve Jordan Rudess için yaptığı aranjmanlar ve orkestra şefliği ile bilinirlik kazandı. Klasik bir piyanist olarak büyüyen Eren, Avrupa çapında pek çok ödüle layık görüldü.

2014 yılında Berklee College of Music Film Scoring ve Electronic Production bölümlerini başarı ile tamamladı. Aynı yıl, Dream Thearter’ın kendi adını taşıyan albümü “Breaking The Fourth Wall” ve “Live at Luna Park”, Jordan Rudess’ın “Explorations” ve Alek Darson’ın “Panopticon” gibi dünya çapında ses getiren çok sayıda albümde aranjör ve orkestra şefi olarak yer aldı.

Boston, New York, Seattle, Venezuela, Türkiye, İsrail, İtalya, Belçika ve Avusturya’daki kişisel performansları, orkestra şefliği ve özellikle ROLI markasının Ürün Uzmanı olarak yer aldığı sahneler ile pek çok yerde, pek çok farklı türün dinleyicisine ulaştı.

Seaboard ise piyanoya benzeyen ama üzerinde basınca duyarlı tuşlar bulunan ve basınca ya da üzerindeki parmak hareketlerine göre farklı tonlar çıkartan müthiş bir enstrüman. Aslında üzeri tuşlardan ziyade, tuş gibi kabartmaları olan kauçuk bir örtüyle kaplı. Üzerinde baskı uyguladıkça sesin uzaması (sustain), küçük parmak hareketleriyle sesin titremesi (vibrato), tonlar arası akışkan geçişler sağlanabildiği için diğer tuşlu çalgıların aksine, yaylı bir enstrümanı ya da bir gitarı da taklit edebiliyor. Seaboard Rise ise, Seaboard’ın modellerinden biri.

Eğer Seaboard’ı daha fazla merak ederseniz, Jordan Rudess’in Seaboard üzerinde saksafon solosu attığı aşağıdaki videodan yola çıkabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Eren Başbuğ Zafer Bayramı İçin Seaboard Rise İle İstiklal Marşı’nı Çaldı

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image