En sevimli Evcil, Guinea Pigler’ler!


Kobay ya da Ginedomuzu (Cavia porcellus), tıknaz, birçok renkte ve şekilde tüyleri olan evcil kemiricidir. Orta ve Güney Amerika, evcil kobayın atası olan yabani kobayın yurdudur. Son zamanlarda ülkemizde de çok yaygınlaştı ama özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler bir evcil hayvandır. Yabani kobay, mara (pampa tavşanı), kapibara (su domuzu) gibi türlerden oluşan kobaygiller, kemirgenler arasında en geniş aileyi oluştururlar.

a-short-guide-to-the-peruvian-guinea-pig-54ae8bcad6145
Guinea Pigler, evde beslemek için çok sevimli ve  harika hayvanlardır. 5-12 yıla kadar yaşayabilirler. Günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Ürkekliği sebebiyle sahibi dışında başka birisinin eline almasından çok hoşlanmazlar. Korkudan kalp krizi geçirip ölme riskleri vardır.

longhairedguineapig.jpg.838x0_q80
Kobaylar sosyal hayvandır. Bu sebeple hiçbir şekilde tek tutulması doğru değildir. Hatta bazı ülkelerde kobayları tek beslemek suç sayılır. En az iki kobayı birlikte beslemek ideal olanıdır.

guinea-pigs-are-without-doubt-one-of-the-best-pets-for-children-and-its-easy-to-learn-eve-543a6c4f8abb6

Evcil kobaylar tamamıyla vejetaryen olup, ot, tohum, meyve, sebze, kök ve dallarla beslenirler. Birçok evcil hayvan mağazasında satılan hazır kobay yemleri tohumlardan, preslenmiş ot ve baharatlardan (pellet) oluşur. Ayrıca fıstık ya da çekirdek gibi kuruyemişler de bu yemler içinde yer alır.

guineapig-eating-basil.jpg.838x0_q80

Kobaylar geniş alanlara ihtiyaç duyar. Bu sebeple kafeslerinin mümkün olduğunca büyük olması gerekir.

sn-guineapig

Kobaylar her gün en az bir saat serbest bırakılmalıdır. Serbest bırakıldıkları odalarda kablolara ve zehirli çiçeklere dikkat etmek gerekir.

2-pigs-big-dog

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

En sevimli Evcil, Guinea Pigler’ler!

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image