Elon Musk Kimdir? Yoksa Siz Hala Tanımıyor Musunuz?


Girişimcilik deyince birçoklarının aklına Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates gibi isimler gelir. İşte bu dehalarla birlikte anılmayı fazlasıyla hak eden bir başka isim var: Elon Musk. Onu gerçek hayattaki “Tony Stark” olarak adlandıran da var, daha realist bakıp geleceğin yatırımını yapan zeki bir patron olduğunu söyleyen de var. Peki onu özel kılan ne? Hadi bu çılgın adama bir göz atalım.

Modern Bir Edison

Hep tartışılır; Edison tarihin en büyük mucidi midir yoksa çok büyük mucitleri kanatları altında toplamayı başarmış bir patron mudur? Edison’cular ile Tesla’cılar tartışadursun, her ikisinin de tarihin akışını değiştiren dehalar olduğu su götürmez bir gerçektir. Dolayısıyla size Elon Musk’ın bir mucit mi yoksa bir dahi bir patron mu olduğunu bir kenara bırakarak insanoğluna ne kattığından bahsedeceğim.

Kanadalı bir anne ile Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olan Musk’ın hikayesi -ya da minik Elon’un hikayesi- henüz 12 yaşına dayanıyor. 2016 yılında Forbes’a göre 11 Milyar Dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 100 insanı arasında gösterilen bu adam daha küçük bir çocukken kendi kendine kodlamayı öğrenmiş ve o yaşında ürettiği Blastar isimli oyunu 500 Dolar’a satmış. Bu satış Elon için muazzam bir kariyerin ilk adımı olmuş.

17 yaşına geldiğinde ise Güney Afrika Ordusu’nun siyahlara baskı uyguladığını ifade ederek orduya katılmamak için Amerika’ya gitmeye karar vermiş. Kanada’da geçirdiği 2 yıldan sonra Pensilvanya Üniversitesi’nde İşletme bölümünü tamamlanmış. Fizik alanında da yan dal diploması almış, doktorası içinse Silikon Vadisi’nde çalışmalar yürütmüş. Olabildiğince özetleyerek eğitim hayatını anlatmaya çalıştım, umarım sıkıcı bir bölüm olmamıştır. Şimdi onu farklı kılan kısma geçebiliriz.

Üç Anahtar Kelime: İnternet, Temiz Enerji ve Uzay

elon-musk-sirketleri

Musk, daha yolun başındayken yatırımları için bir çizgi çizmiş. 90’lı yıllarda sınırlarını belirlediği bu yol haritası aslında bize Elon Musk’ın dehası hakkında çok şey anlatıyor. Daha İnternet fikri zihinlere yeni yeni oturmaya başlarken, sivil uzay çalışmaları daha yeni başlamışken ve temiz enerji konusuna bugün olduğundan çok daha az önem veriliyorken Elon; bu üç alanın iyi birer girişim sahası olduğunu fark etmiş.

Elon Musk’ın ilk ciddi işi 1995 yılında kardeşiyle birlikte geliştirdikleri Zip2 olmuş. Gazeteler için üretilen çevrimiçi yayıncılık yazılımı olan Zip2’yi 1999 yılında yaklaşık 340 milyon Dolar karşılığında satmış. Yine 1999 yılında daha sonra PayPal‘e dönüşecek çevrimiçi ödeme sistemi x.com‘u üretmiş. PayPal 2001 yılında eBay’e 1.5 milyar Dolar’a satıldığında ise Musk, hisselerin %12’sine sahipmiş.

PayPal’in büyük bir satış gerçekleştirmesiyle serveti daha da genişleyen Elon Musk, 2002 yılında uzay araştırmaları ve roket şirketi SpaceX‘i kurmuş. Mayıs 2012’de ise şirketin ürettiği uzay aracı Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşınca SpaceX uzaya bir araç gönderen ilk ticari şirket olarak tarihe geçmiş.

Musk’ın yaptıkları bunlarla kalmıyor. 2003 yılında kurduğu Tesla Motors, elektrikli otomobil konusunda ilk ciddi atılımları hayata geçiren şirket oldu. Tüm bunların dışında ABD’nin en büyük güneş enerjisi şirketi olan SolarCity; ayrıca yenilikçi ulaşım çözümü Hyperloop ve kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI de Musk’ın yatırımları arasında.

Ne Anlatmaya Çalışıyorum?

elon-musk-soz

Musk, Güney Afrika’da doğan bir çocuk. Siyahları baskı altına alan orduya katılmayı reddedip Amerika’ya yerleşmiş. Peki bu hikaye bize ne anlatıyor? Bir patron ya da bir mucit, ne derseniz diyin; Elon Musk çağımızın en büyük dehalarından biri. Tesla Motors’da ve SolarCity’de küresel ısınmayla savaşıyor, SpaceX’te insanlığın uzay macerasına destek oluyor. Daha yaşanabilir bir dünya için yatırım yapıyor ve bu yatırımlarının karşılığını da alıyor. Tekrar vurgulamak istiyorum; Elon, Güney Afrika’da doğmuş. Yani diyorum ki, doğduğumuz ve büyüdüğümüz bu topraklardan da Elon Musk’lar ya da Mark Zuckerberg’ler ya da Thomas Edison’lar çıkması imkansız değil. Dünyanın örnek aldığı bu insanların diğerlerinden tek farkı öğrenmeye, araştırmaya her zaman açık olmaları ve tabi ki girişimcilikten çekinmemeleri. Umarım bir gün daha yüksek standartlarda bir dünya için çalışan Türk dehaları da bu şekilde konuşuruz.

Başlarken:

Bu benim bunlarhepbilgi.com’daki ilk yazım oldu. Ekin Kollama beni Twitter’da görüp bu aileye katan isim oldu. Hikayemin başında sevgili Ekin Kollama’ya ve değerli editörümüz Simto Alev‘e bu fırsat için teşekkür ediyorum. Henüz 17 yaşındaki bir gence güvenip bu yazarlık görevini vermelerini çok değerli buluyorum. Umarım onların da yüzünü kara çıkartmadan bunlarhepbilgi.com’a katkımı sunabilirim. Yazılarımın temel çizgisi teknoloji, İnternet ve girişimcilik olacak ama bu çizgi dışındaki güzellikleri de zaman zaman bu sayfalara taşıyacağım. Umarım siz sevgili okurlarla da aktif bir etkileşim içinde birbirimizden öğrenmeyi başarırız. Yorumlarınız benim için çok değerli; sorularınıza ve tavsiyelerinize de mümkün olduğunca cevap vermeye çalışacağım. Hikaye daha yeni başlıyor, sevgiyle…

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
5
Alkışlıyorum

Elon Musk Kimdir? Yoksa Siz Hala Tanımıyor Musunuz?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image