GENEL KÜLTÜR

Ellerimizi Dezenfekte Edemiyoruz

Günün neredeyse her dakikasında, ellerimizi yıkama gereksinimi duyuyor ya da ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Cebimizden ya da cüzdanımızdan para çıkartırken, kapıyı açmak için kapı kolunu tutarken, ayakkabı giyerken, şuan bu yazıyı yazıyorken ya da bu yazıya ulaşırken ellerimize farkında olmadan birçok mikrop bulaşıyor.

Hayatımızın ne yazık ki her karesinde olan mikroplardan, sabun, şampuan, losyon gibi antibakteriyel ürünleri kullanarak arınabileceğimizi düşünüyoruz ama antibakteriyel sabunların da zararlı olduğu için ABD’de yasaklandığı haberini yapmıştık. Bu yüzden ellerimizi doğru şekilde yıkamak çok önemli.

Yine Amerikalı araştırmacılar, insanların el yıkama şekillerinin mikroplardan dezenfekte edici olmadığını ve el yıkama aşamalarının %95’inin yanlış olduğunu belirtti.

 

how-to-wash-hands-hand-washing

Araştırmacılara göre;

  1. İlk olarak musluk açılırken musluğa peçete ile temas edilmeli ve eller iyice ıslatılmalı.
  2. Islatıldıktan sonra, sıvı sabun avuca sıkılmalı.
  3. Avuçtaki sıvı sabunu 20 saniye köpürttükten  sonra eller 10 saniye boyunca köpükten durulanmalı.
  4. Musluk, peçete ile kapatılmalı.
  5. Yeni bir peçete ile eller kurulanmalı.  (Her el yıkamanızda 3 peçete harcasanız, aylık hesaba vurursak cebe para kalmıyor. Ama sağlık mı para mı? 🙂 )

Ayrıca araştırmacılar, parmakların arasını, tırnakların içini ve ellerin üzerini iyice yıkamamız gerektiğini de söylemişler.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php