Eggnog İçeçeği Nasıl Yapılır?


A mug of eggnog garnished with whipped cream, nutmeg and cinnamon sticks, nestled in pine branches. White background.

Eggnog, hristiyan aleminin Noel zamaninda yemekte, davette, arkadas toplantisinda adeten ictigi yumurtali içki. İçki olarak Brendi, viski ya da rom kullanılır. Genelde yabancı dizilerde, filmlerde noel zamanı ikram edilen içeçeğin eggnog olduğu bilmenizi istedik.

Orijinal eggnog’da süt, çiğ yumurta, şeker, muskat, tarçın ve benzeri baharatlar bulunurken günümüze kadar biraz değişime uğramış olması da beklenen bir şey. Amerikalıların en sevdiği terimlerden biri olan ve pofuduk anlamına gelen ‘fluffy’ eggnog için Amerika’da kullanılan en popüler sıfatlardan biri. Bu sebeple zaman içerisinde kıvamını daha yoğun ve ‘fluffy’ hale getirmek için krema ve karıştırma teknikleri de ortaya çıkmış.

cc_eggnog-recipe-1_s4x3

EGGNOG İSYANI

1826’da Amerika’da tarihe Eggnog Riot (Eggnog İsyanı) olarak geçen isyan gerçekleşmiştir. 1812’deki savaştan sonra West Point olarak adlandırılan Kara Harp Okulu’nda yönetim değişmiş ve okul saygı duyulan bir yer olarak anılmak üzere değişmeye başlamıştı. Bunun öncüsü olarak da Albay Sylvanus Thayer yer almaktaydı. Thayer disiplini ile bilinen bir asker ve eğitimciydi. Okul kısa süre içerisinde büyük yol kat etti ve saygı duyulan bir askeri eğitim merkezi olmuştu. Thayer’in disiplin kuralları arasında kampüs içerisinde alkol bulundurmanın ve kullanmanın yasak olması da söz konusuydu.

1826 Noel akşamında Thayer’i karşılarına alarak  okula 4 galon (15 litreye yakın) viski sokan askeri öğrenciler sabaha karşı sarhoş olunca üstlerine karşı gelip olay çıkardılar.  Bu olayda yaklaşık 30 öğrenci üniformalarını bırakmak zorunda kaldılar. Birçok öğrenci ve yönetici asker olaylarda yaralandı. Günümüzde West Point’e alkol sokmak bu isyandan dolayı kısıtlanmış ve binalar ona göre tasarlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Two glasses of eggnog with brownies and a Santa hat in the background

PEKİ EGGNOG NASIL YAPILIR ?

Gelelim tarife. Herkesin evinde bulunabilecek malzemeler kullanılıyor eggnog’da.

Malzemeler
  • 12 yumurta
  • 1 litre süt
  • 1 litreye yakın krema (850-900 gr)
  • 250-300gr şeker
  • Yarım sofra kaşığı rendelenmiş muskat
  • 1 vanilya çubuğunun çekirdeği
  • İçki (0.5 litre)

Yumurtanın beyazlarını ve sarılarını ayrı kaplara koyun. Şekeri sarılara ekleyip bir mikserle sabit bir renge gelene kadar çırpın. Çok büyük bir kaseye koyarak süt ve kremayı ekleyin. Muskat ve vanilyayı da ekleyerek homojen bir hale gelene kadar karıştırın.

0300eggnog1

Karışıma alkolü ekleme zamanı geldi. Ben içeceğim zaman brandy kullanmayı tercih ediyorum. Bana göre daha yoğun bir koku veriyor. Ancak önceden de dediğim gibi tecih damak tadınıza kalmış. Yarım litreden biraz daha çok kullanabilirsiniz bu tarif için.

Bu işlemden sonra köpük-krema kıvamına gelene kadar beyazları çırpın. Oluşan kıvamlı maddeyi diğer karışıma koyup yavaşça tel çırpıcı kullanarak karıştırın. Biraz daha yoğun bir kıvam için kremşanti ekleyebilirsiniz. Bu kısım da size kalmış. Ancak üzerine biraz daha muskat rendelemeyi unutmayın. En sonunda dolapta dinlendirip çubuk tarçınla servis edebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Eggnog İçeçeği Nasıl Yapılır?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image