GENEL KÜLTÜR

Düşman Olan Kardeşlerin ‘Adidas’ ve ‘Puma’ yı Yaratma Hikayesi

dassler-brothers

Hikaye; atletizimle ilgili ayakkabı üretmek için Alman Adolf (Adi) ve Rudolf Dassler kardeşlerin 1940 yılında kurduğu  ‘Gebrüder Dassler OHG’ şirketiniyle başlar.

İkinci Dünya savaşı sonrası siyasi görüşlerindeki keskin farklılığın yaratmış olduğu sorunlar sebebiyle kardeşler yollarını ayırmaya karar verir. 1948’de Rudi Puma’yı, Adi ise Adidas’ı oluşturmuşlardır.

adidas-vs-puma

Bu ayrılık kardeşler arasında kalmaz, Alman şehri olan Herzogenerauch’daki kasaba halkı da siyasi görüşlerine göre Adi ciler ve Rudi ciler diye ikiye bölünür. Savaş sonrasında yokluk işsizlik nedeni ile Adidas’la Puma kasabadaki tek başarılı işletmelerdir. Kasabanın kalkınmasını nerede ise sadece bu iki kardeş firma sağlar. Ayrım o kadar büyük boyutlara gelmiştir ki Adidas’a ve Puma’ya hizmet sunan yerel işler tükenmüş, iki şirket çalışanları arasında flört ve evlilik bile yasaklanmıştır. İnsanlar birbiriyle konuşmadan önce hangi ayakkabıyı kullandığını kontrol etmeye başlamıştır. Hatta bu sebeple Herzogenaurach, “eğik boyunlar şehri” olarak tanımlanmaya başlanmıştır.

Rudi’nin satış ekibi ve ürün teslimatı daha iyiyken, Adi’de daha iyi bir teknik bilgiye ve ayakkabıları dünyaya tanıtabilecek atletlerle daha iyi ilişkilere sahipti. Bu da Puma’ya kıyasla Adidas markasına üstünlük sağlıyordu. Yine de iki şirket birbiriyle çok fazla uğraştığından, spor ayakkabısı endüstrisine damgasını vuran Nike’ın tehdidine karşı harekete geçmekte yavaş davrandılar.

Kardeşler 1978 yılında Adolph’un ölmesiyle 29 yıl küs kalmış oldular. Yıllar sonda Rudi öldüğünde de Adolph’u gömüldüğü nehrin diğer yakasına gömülür.

Adidas ile Puma arasındaki bu rekabet 60 yıl sonra  2009 yılında iki şirket çalışanları arasında düzenlenmiş olan sembolik bir dostluk maçıyla sonra ermiştir.

 

 

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php