Düşman Olan Kardeşlerin ‘Adidas’ ve ‘Puma’ yı Yaratma Hikayesi


Hikaye; atletizimle ilgili ayakkabı üretmek için Alman Adolf (Adi) ve Rudolf Dassler kardeşlerin 1940 yılında kurduğu  ‘Gebrüder Dassler OHG’ şirketiniyle başlar.

İkinci Dünya savaşı sonrası siyasi görüşlerindeki keskin farklılığın yaratmış olduğu sorunlar sebebiyle kardeşler yollarını ayırmaya karar verir. 1948’de Rudi Puma’yı, Adi ise Adidas’ı oluşturmuşlardır.

adidas-vs-puma

Bu ayrılık kardeşler arasında kalmaz, Alman şehri olan Herzogenerauch’daki kasaba halkı da siyasi görüşlerine göre Adi ciler ve Rudi ciler diye ikiye bölünür. Savaş sonrasında yokluk işsizlik nedeni ile Adidas’la Puma kasabadaki tek başarılı işletmelerdir. Kasabanın kalkınmasını nerede ise sadece bu iki kardeş firma sağlar. Ayrım o kadar büyük boyutlara gelmiştir ki Adidas’a ve Puma’ya hizmet sunan yerel işler tükenmüş, iki şirket çalışanları arasında flört ve evlilik bile yasaklanmıştır. İnsanlar birbiriyle konuşmadan önce hangi ayakkabıyı kullandığını kontrol etmeye başlamıştır. Hatta bu sebeple Herzogenaurach, “eğik boyunlar şehri” olarak tanımlanmaya başlanmıştır.

Rudi’nin satış ekibi ve ürün teslimatı daha iyiyken, Adi’de daha iyi bir teknik bilgiye ve ayakkabıları dünyaya tanıtabilecek atletlerle daha iyi ilişkilere sahipti. Bu da Puma’ya kıyasla Adidas markasına üstünlük sağlıyordu. Yine de iki şirket birbiriyle çok fazla uğraştığından, spor ayakkabısı endüstrisine damgasını vuran Nike’ın tehdidine karşı harekete geçmekte yavaş davrandılar.

Kardeşler 1978 yılında Adolph’un ölmesiyle 29 yıl küs kalmış oldular. Yıllar sonda Rudi öldüğünde de Adolph’u gömüldüğü nehrin diğer yakasına gömülür.

Adidas ile Puma arasındaki bu rekabet 60 yıl sonra  2009 yılında iki şirket çalışanları arasında düzenlenmiş olan sembolik bir dostluk maçıyla sonra ermiştir.

 

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
2
Alkışlıyorum

Düşman Olan Kardeşlerin ‘Adidas’ ve ‘Puma’ yı Yaratma Hikayesi

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image