Dünya Bir Anda Dönmeyi Bıraksaydı Ne Olurdu?


Milyarlarca galaksi içinde, yaşamın en mümkün olduğu gezegenin dünyamız olduğunu biliyoruz. Dünyamızın saatte 1670 km hızla kendi ekseni etrafında döndüğünü ve 108.000 km hızla da güneşin etrafında döndüğünü biliyormuydunuz? Şimdi diyelim ki dünya bir anda dönmeyi bıraktı! O zaman ne olurdu? Bu sorunun yanıtını Vsauce isimli Youtube kanalı bizlere sunmuş. Hep beraber yukarıdaki videoyu izleyelim. Videoda belirtilenleri de aşağıda maddeler halinde derledik.

maxresdefault

  1. İlk olarak Dünya’nın saatte tam olarak 1,600 km hızla döndüğünü bir kez daha hatırlatalım. Sonra saatte 1,600 km hızla giden bir aracın aniden durması ve içerisinde emniyet kemeri bulunmayan insanlara ne olacağını düşünün. İşte Dünya’daki her şey (binalardan, okyanuslara kadar) de Dünya’nın aniden durmasıyla arabada emniyet kemeri takılmamış insanlar gibi doğuya doğru savrulurlar .
  2. Böyle bir durumda kutuplara yakın olanlar biraz daha şanslı. Çünkü kutuplara çok yakın olanların hayatta kalma şansı var. Tabii ki ilk etapta. Aynı şekilde bu durumda uçakta olanların da başlangıçta bir süre hayatta kalma durumları var.
  3. Oluşacak devasa fırtınalar sonucu ne kadar havada kalabilirlerse artık. Oluşacak rüzgarların hızı atom bombasının oluşturduğundan çok daha fazla olacak.
  4. Anında tüm gezegenin etrafında yangınlar çıkarabilecek kadar hızlı hemde. Bu rüzgarlar ayrıca daha önce benzeri görülmemiş erozyonlar da meydana getirecektir. Hem de yerkabuğunun parçası sayılabilecek hemen her şeyde.
  5. Okyanuslar yükselecek ve devasa tsunamiler oluşturacak.
  6. Dünya’nın merkezindeki demir çekirdek de dönmeyi bırakacak. Dönme olmadan Dünya’nın koruyucu manyetik alanı da ortadan kalkmış olacak.
  7. Bunların yanında, Dünya’nın yarısı sürekli Güneş’e maruz kalmak zorunda olacak. Böylelikle yaşayan canlılar hayatlarını sürdüremeyecek kadar yüksek sıcaklıklara maruz kalacak. Dünya’nın diğer yarısı ise tam tersi buz tutacak .

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Dünya Bir Anda Dönmeyi Bıraksaydı Ne Olurdu?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image