Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?


Hepimizin korkulu rüyası olan dudak uçuğu, düzenli ve yeterli beslenmeme, stres, grip, güneşte kalma, aşırı alkol tüketimi, bayanlarda regl dönemi ve hamilelik gibi çeşitli etmenler sonucunda ortaya çıkan bir yaradır. Yara diye adlandırdığımız uçuk, virüstür. Dudak uçuğuna dokunulması, uçuk geçtiğinde, uçuğun çıktığı yerde izi kalması ve dudak çevresine yayılması gibi sorunlara yol açabilir.

Dudak uçuğunu nasıl tedavi edebiliriz?

1- Dudak uçuğu, vücudunuzda aşırı ağrı hissettiriyorsa öncelikle doktora görünün. Ağrıyı azaltmak için ilk hamlenizi, uçuğunuzun üzerinde ve çevresinde buz gezdirerek (fazla bastırmadan) yapabilirsiniz.

dudak-ve-buz

2- Dudak kremi sürmek, uçuğu geçirmede ve uçuğu yumuşatmada çok etkili bir yöntemdir. 

3- Uçuğa asla dokunmayın. Uçuk, çok hassas bir virüs olduğu için etki alanını genişletebilir. Bu yüzden uçuğa dudak kremini, veya altta önereceklerimizi kesinlikle bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

ucuk-nasil-gecer

4- Uçuğu geçirmenizde, lizin (aminoasit) içeren yiyecekler faydalı olacaktır. Bunun için süt içmeniz, et ve et türü yiyecekler yemeniz ayrıca patates (etkili olanı haşlanmış patates) yemenizi tavsiye ediyoruz.

220820131119466895774

5- Uçuğunuz eğer ağız içindeyse, uçuğun olduğu yere pudra şekeri sürün. Etkisi hemen olmayacaktır. Gün içerisinde sabah, öğlen, akşam vakitlerinde bu işlemi tekrarlayın, uçuk yok olmaya başlayacaktır. (Ağız içi uçuklar için en etkili yöntem, denedim 😀 )

6- Bir yemek kaşığı balı, biraz sirke ile karıştırarak bu karışımı bir pamuk ile uçuğunuzun üzerine uygulayın.

cilt-3 

7- Eğer uçuk ağzınızın içindeyse ağzınızda karanfil bekletin. Karanfilin etkisi sona erince karanfili çiğneyin. Bu işlemi gün içerisinde sürekli tekrarlayın. 

soguk-alginligina-karsi-karanfil-yagini-incelterek-bal-karistirip-icmenin-faydali-oldugunu-soylenir

Yorumlar

yorum


BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image