Doğadan Gelen Alkol “Marula” Bitkisi


Marula; Mango,Kaju ve Antep fıstığı ile aynı familyadan gelen ve Afrika’da yetişen tohumları protein açısından zengin, meyvesi yenen ve likör (amarula) yapımında kullanılan, yağı ise Afrika’nın en önemli kozmetik hammaddelerinden biri olan bir bitkidir. Ağacın tohumdan çimlenmesinden meyveye varması 5 yılı bulabilir.

Ağacın hafif sarıya çalan renkteki meyveleri terebentin gibi keskin aromalı ve ekşi ve suludur ayrıca bir portakalın 8 katı kadar C vitamini içermekte olduğu için vitamin yönünden oldukça zengindir.  Taze olarak tüketilip satıldığı gibi, meyvelerinden (içindeki büyük tohumundan) elde edilen marula yağı yemeklere katılabilir. İçerdiği deriye faydalı asit,yağ ve mineraller nedeniyle kozmetik sektöründe hatta dericilikte kullanılmaktadır.

Son derece sulu olan marula meyveleri, eğer bekletilirse aynı zamanda % 17 alkol içerir. Alkol oranı yüksek bekletilmiş fermente edilmiş meyveleri amarula gibi çeşitli içki ve likörlerin yapımında da kullanılabilmektedir. Beklemiş fermente olmuş meyveleri aşırı yemek,sarhoşluğa neden olabilir.

Afrikalı bazı hayvanların yedikten sonra sarhoş olduğu görülmüştür.Bu sebeple marulayı popüler efsane haline getiren “Animals Are Beautiful People” adlı James Ulys tarafından çekilen 1974 tarihli belgeselde maymunlar, filler, domuzlar v.s bir kısım canlılar beklemiş marula meyvelerinden sarhoş olmuş şekilde tasvir edilmiştir.
marula-fruit-on-tree Sclerocarya_birrea_-_Seed

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Doğadan Gelen Alkol “Marula” Bitkisi

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image