Diktatörlük Rejiminden Önce Var Olup, Sonrasında Kaybolanların ‘Yokluk’ Hikayesi


Zamanla çok şey değişir elbet. Ve eski zamanı günümüze taşımanın en yalın hallerinden biridir fotoğraflama da. Geriye dönüp baktığımızda hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını görürüz. Hele ki hiç kolay geçmemiş bir dönemden bahsediyorsak.
Arjantinli fotoğraf sanatçısı Gustavo German’nın yeni projesi dahinde çalıştığı bu albümlere baktığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız diye düşünüyorum.

Germano ağır bir yük aldı belki de ve 1976-1983 tarihleri arasındaki Arjantin ve Brezilya’daki askeri dikta yıllarında yok olan, gözaltında ya da işkenceyle öldürüldüğü düşünülen ve bir daha bulunamayan insanların ailelerini ve yakınlarını yeniden görüntüledi. Toplamda 25 farklı ailenin fotoğraf albümleri karıştırıldı ve ortaya “Absence” (Yokluk) adlı çalışmayı ortaya çıkardı.

Germano, seçmiş olduğu fotoğrafları tekrar ele alarak aynı yerlerinde yeniden fotoğraflandırdı.  Fotoğrafları incelediğinizde yoklukların neyle ilgili olduğunu, ve sanatçının yoklukları ele aldığını görüyoruz.

 

yokluk1 yokluk2 yokluk3 yokluk4 yokluk6 yokluk7 yokluk9 yokluk11 yokluk12 yokluk16 yokluk17 yokluk19 yokluk23 yokluk25

Arjantin’de 1976 ile 1983 yılları arasında 7 yıl süren askeri dikta süresince 300.000’den fazla insan gözaltında işkenceyle öldürüldüğü ve kaçırılma sonucu ortadan kaybolduğu biliniyor. Kaybolanların çok büyük bir kısmı hakkında adli soruşturma dosyası bile açılmadı.

Brezilya’da ise 20 yıldan fazla süren (1969-1985) yılları arasında kaybolan insanların sayısı bilinmiyor.

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Diktatörlük Rejiminden Önce Var Olup, Sonrasında Kaybolanların ‘Yokluk’ Hikayesi

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image