GALERİ

Dev Pandalar, Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Listesinden Çıkarıldı!

cats-crop2

Onlarca yıldır süren koruma çalışmaları sonuç verdi ve Çin’de sayıları yeniden artmaya başlayan dev pandalar, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı. Yetişkin pandaların sayısı, yıllardır süren çabalarla 1864 ulaştı. Yavru pandaların sayısı ise tam olarak bilinmiyor ancak yaklaşık 200 olduğu tahmin ediliyor.

 

cats-crop

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) pandaların sayısının artmasının, Çin’in uyguladığı koruma yöntemlerinin işe yaradığını gösterdiğini açıkladı.

Çin, pandaları “milli hayvan” olarak kabul ediyor.
cats-crop1

 

IUCN pandaların nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarılsa da hâlâ “hassas” hayvan türleri arasında olduğunu açıkladı.
cats-crop2

Bunun nedeni ise pandaların beslendiği bambu bitkilerinin küresel ısınma nedeniyle giderek azalması. 

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre, dünyadaki bambu bitkilerinin üçte birinin 80 yıl içinde yok olacağı tahmin ediliyor.

Ancak güncellenen “Kırmızı Liste”ye yeni bir hayvan türü eklendi: Dünyanın en büyük primatı olarak da bilinen Grauer gorilleri.
omomkslk

Doğu gorillerinin alt türü olan Grauer gorillerinin sayısı, kaçak avcılık nedeniyle son 20 yılda yüzde 70 azaldı.

Bu goriller Uganda, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki yağmur ormanlarında yaşıyor.

Doğu gorilleri yasa dışı avlanma ve iç savaş kurbanı…
skjksj

Dünyada yaklaşık 5 bin doğu gorili kaldığı tahmin ediliyor. 

Sayılarındaki bu büyük azalmanın en önemli nedenleri ise yasa dışı avlanma ve bölgedeki çatışmaların neden olduğu göçler.

90’larda Ruanda’daki iç savaştan kaçanların Kongo’da gorillerin doğal yaşam ortamlarına yerleşmesinin de gorillerin sayısının azalmasında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Dünyadaki 6 büyük maymun türünden 4’ü nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde: Doğu gorili, batı gorili, Bornea orangutanı ve Sumatra orangutanı.
kmjlkjl

IUCN Başkanı Inger Andersen haberi verirken “Bugün üzücü bir gün çünkü insanoğlu bazı en yakın akrabalarını yok ediyor” diye konuştu.

IUCN’nin “Kırmızı Liste”sinde 82 bin 954 hayvan ve bitki türü bulunuyor.

fsgdsgds

Kaynak: ( onedio.com )

Bunların yaklaşık üçte biri, yani 23 bin 928’i nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php