GENEL KÜLTÜR

Çernobil Felaketinin İzleri

Chernobyl

1986 yılında meydana gelen Çernobil felaketini hepiniz biraz biliyorsunuzdur. Ukrayna‘nın kuzey kısmında bulunan “Pripyat” kentinde gerçekleşen felaket kısaca şöyle oldu:

Reaktörün tasarımında teknik hataların bulunmasının yanı sıra reaktörde deney yapmak için güvenlik sistemleri devre dışı bırakılınca, felaket kendiliğinden gerçekleşti.

Hikayenin bu kısmını biraz da olsa biliyoruz fakat felaket sonrası dünya ve bölge nasıl etkilendi?

Felaketten en fazla etkilenen ülke Bulgaristan olmuş. Aynı zamanda Avrupa birliği felaketle ilgili raporlar yayınlamış. Felaket yüzünden en fazla radyasyona bölgedeki kurtarma çalışanları maruz kalmış. Peki felaket bir tek bu ülkeyi mi etkilemiş? Tabii ki hayır. Türkiye de bu durumdan kısmi olarak etkilenmiş. Türk Tabipler Odası’nın yayınladığı “Çernobil Nükleer Kazası Sonrası Türkiye’de Kanser” isimli eser ile özellikle Karadeniz bölgesindeki kanser artışına dikkat çekmiştir.

Konu ilginç olduğu için S.T.A.L.K.E.R, Call Of Duty gibi önemli oyunlar serilerinde bölgeye yer verilmiştir.

Pripyat kentinin bazı kısımlarına girişler hala yasak ve uzun yıllar boyunca(yaklaşık 48 bin yıl)yerleşime uygun olmayacak.Fakat bölgeye turistik amaçlı turlar düzenleniyor.Şimdi sizi tüyler ürpertici fotoğraflarla yalnız bırakalım.

 

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php