CD’nin Tarihçesi


Artık pek fazla kullanmasak da şüphesiz ki “CD” nam-ı diğer “Compact Disc” bir dönemi değiştirdi. Disketlerden CD’ye geçişteki depolanabilen veri artışı büyük bir artıştı. Çoğu şeyi değiştiren ve 30 yaşından fazla olan CD’lerin tarihçesine bir göz atalım.

Aslında her şey 1826 tarihinde John Logie Bird isimli bir şahsın 25 sanitmetre çapındaki balmumu bir diskin üzerine veri kaydetme ilkesinin patentini almasıyla başladı. Patenteki olay aynı plaktaki mantıkla çalışıyor. Ama disk olayının bu hallere gelmesini sağlayan sistem ise tabiki Philips firmasının “Lazervision” ile diskin üzerine görüntü kaydetme fikrini yeniden icat etmesi ile gerçekleşti.

Bu tarihlerde Sony ve Philips ortak olarak CD üretimi yapıyorlardı. Philips ve Sony birlikte AR-GE Çalışmaları yaparak bugün kullandığımız “CD-ROM” formatındaki CD ve okuma sistemlerini geliştirdiler. CD teknolojisinden ilk faydalanan kişiler, klasik müzik dinleyen zengin ve elit kesimler oldu çünkü o zamanlar CD ve okuyucusunu edinmek bir hayli maliyetliydi. En basit CD okuyucu 1500 Euro (yani 5025 Türk Lirası şuanda) gibi bir ücrete sahipti.

İlk CD prototipine kayıt edilen müzik, Beethoven’ın 9. Senfonisiydi. Sebebi ise diskin alacağı boyutta bütün olan tek müzikti. Ayrıca 1 milyon satış rakamına ulaşan ilk CD 1986 yılında Dire Straits grubunun Brother’s in Arms isimli albümü oldu.

cd_19 cd-dvd-4

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

CD’nin Tarihçesi

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image