Büyük Şirketlerin Kuruluş Hikayesi: LinkedIn


LinkedIn, 2002 yılında kurulup 2003 yılında dışarıya açılmış bir sosyal medya platformudur. Online CV oluşturma, iş ilanları, iş teklifleri gibi sunduğu imkanlarla Facebook’tan daha eski bir platforum olmasına karşın yine de ”İş hayatının Facebook’u” olarak hayatımıza girmiştir. Haziran 2013 verilerine göre 200 farklı ülkeden 200 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşan LinkedIn, 13 Haziran 2016‘da Microsoft tarafından 26.2 milyar dolara satın alındı. Peki bu dev girişimcilik eserinin sahibi kim ve nasıl kuruldu?

Reid Hoffman, Stanford Üniversitesi’nde ”Sembolik Sistemler ve Bilişsel Bilim” okuyup masterınıda Oxford‘ta Felsefe üzerine yapmıştır. Geldiği noktayla bağdaştırılamayan iki bölüm üzerine okusa da bu üniversitelerin hayatındaki yerini şöyle açıklıyor :

Stanford Üniversitesi’nden mezun olduğumda profesör olmak ve insanlara düşüncelerimle tesir etmek istiyordum fakat farkettim ki akademisyenlerin yazdığı kitaplar 50-60 kişi tarafından okunuyor. Ben daha fazla insanı etkilemek istiyordum.

0gqq7ggdzy4rr_2067

İş hayatının ilk yıllarında, 1994’te Apple, Fujitsu, PayPal gibi firmalarda farklı projelerde görev almış ve fazlasıyla deneyim kazanmıştır. PayPal, e-Bay‘e satıldığında başkan yardımcı olan Reid Hoffman dahil çok sayıda çalışan kovuldu. Buradan kovulduktan sonra LinkedIn’in temelleri atılmış ve Reid Hoffman için çok başarılı ve değerli bir girişim olarak günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizde artan internet kullanımı, yurtdışı imkanı, eğitim seviyesinin yükselmesi gibi sebeplerle birlikte popülerliği her geçen gün artarak ilerliyor.

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Büyük Şirketlerin Kuruluş Hikayesi: LinkedIn

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image