GENEL KÜLTÜR

Büyük Şirketlerin Kuruluş Hikayesi: LinkedIn

linkedin

LinkedIn, 2002 yılında kurulup 2003 yılında dışarıya açılmış bir sosyal medya platformudur. Online CV oluşturma, iş ilanları, iş teklifleri gibi sunduğu imkanlarla Facebook’tan daha eski bir platforum olmasına karşın yine de ”İş hayatının Facebook’u” olarak hayatımıza girmiştir. Haziran 2013 verilerine göre 200 farklı ülkeden 200 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşan LinkedIn, 13 Haziran 2016‘da Microsoft tarafından 26.2 milyar dolara satın alındı. Peki bu dev girişimcilik eserinin sahibi kim ve nasıl kuruldu?

Reid Hoffman, Stanford Üniversitesi’nde ”Sembolik Sistemler ve Bilişsel Bilim” okuyup masterınıda Oxford‘ta Felsefe üzerine yapmıştır. Geldiği noktayla bağdaştırılamayan iki bölüm üzerine okusa da bu üniversitelerin hayatındaki yerini şöyle açıklıyor :

Stanford Üniversitesi’nden mezun olduğumda profesör olmak ve insanlara düşüncelerimle tesir etmek istiyordum fakat farkettim ki akademisyenlerin yazdığı kitaplar 50-60 kişi tarafından okunuyor. Ben daha fazla insanı etkilemek istiyordum.

0gqq7ggdzy4rr_2067

İş hayatının ilk yıllarında, 1994’te Apple, Fujitsu, PayPal gibi firmalarda farklı projelerde görev almış ve fazlasıyla deneyim kazanmıştır. PayPal, e-Bay‘e satıldığında başkan yardımcı olan Reid Hoffman dahil çok sayıda çalışan kovuldu. Buradan kovulduktan sonra LinkedIn’in temelleri atılmış ve Reid Hoffman için çok başarılı ve değerli bir girişim olarak günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizde artan internet kullanımı, yurtdışı imkanı, eğitim seviyesinin yükselmesi gibi sebeplerle birlikte popülerliği her geçen gün artarak ilerliyor.

 

 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php