Bozulan Eşyalarınızı Gönüllülerin Onardığı Kadıköy’deki “Repair Cafe”

Bozulan eşyalarınız her ayın ilk Pazar günü gönüllüler tarafından ücretsiz olarak tamir ediliyor.


Tamir işiyle çok haşır neşir olmayan veya bozulan eşyalarını nasıl tamir edileceğini bilmeyenler için güzel bir yardımlaşma ve dayanışma mekanı olan “Repair Cafe” nin ortamında güzel sohbetlere de dahil olabilirsiniz.

Hollanda’da yaşayan gönüllü üyelerinden Faik Özen tarafından bu etkinlikten haberdar edilen Kadıköy merkezli Yeryüzü Derneği, atölyeyi İstanbul’a taşıdı. Repair Cafe ilk etkinliğini Kasım ayında gerçekleştirdi.Tüketim toplumu olmanın bir nebze  olsa da önüne geçmeyi amaçlayan bu oluşum ilk etkinliğinde 10 katılımcı ile , ses sistemleri, ev telefonları, tansiyon ölçüm aleti, oyuncak tren gibi elektrikli cihazlar ve giysiler gibi 14 parça eşya getirdi ve imkanlar çerçevesinde onarımları yapıldı.

“Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan” sloganıyla harekete geçen gönüllüler, bozulan eşyaların bahanesiyle de insanların birbiriyle yakınlık kurmasına vesile oluyor.

Repair Cafe’ye ağırlıklı olarak elektronik, ev veya mutfak eşyası, terzilik gerektiren kıyafetler, ahşap ve oyuncak eşyalar geliyor. Fakat gönüllülerin yetkinliğine göre yelpaze de genişleyebiliyor.

Yeryüzü Derneği koordinatörleri, “Onarım yapılırken, yapılanlar da bir yandan anlatılıyor, böylece etkinliğin bilgi verme yönü de ortaya çıkıyor. Katılımcıların beklerken sohbet etmeleri, ikramların yapılması da sosyalleşmeyi sağlayan Café ortamını oluşturuyor. Böylece insanların teknoloji tarafından ayrıldığı noktada tekrar teknoloji üzerinden sohbet etmeleri sağlanmış oluyor. Yeryüzü Derneği, diğer projelerinde olduğu gibi armağan ekonomisi uygulamasını, dayanışmayı, birlikte sorun çözmeyi, tüketimin azaltılmasını, çevrenin korunmasına duyarlığını bu projeyle bir kez daha ortaya koymuş oluyor. Toplumumuzun tüketim toplumu olmasından uzaklaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Etkinliklerimize katılım için dernek üyesi olmak gerekmiyor, tüm etkinliklerimizde olduğu gibi bu etkinliğimizde de kapımız tüm toplumumuza açık.” diyor.

Bir sonraki etkinlik 5 Şubat Pazar günü gerçekleşecek. Yeryüzü Derneği: Hasanpaşa Mah. Söğütlüçeşme Cad. 196/3 Kadıköy (Söğütlüçeşme otoparkı karşısı) Telefon: (0216) 388 11 73 Onarılacak eşyası olanlara gönüllü onarım ustaları yardımıyla ücretsiz hizmet veriliyor. Aynı zamanda sosyal bir ortamda insanlar tanışıp kaynaşıyor

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
5
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
7
Alkışlıyorum

Bozulan Eşyalarınızı Gönüllülerin Onardığı Kadıköy’deki “Repair Cafe”

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image