GENEL KÜLTÜR

Blu-Ray Nedir? DVD’yle Farkları Nelerdir?

bluraycover

Blu-Ray aslında uzun zamandır kullanılan bir teknoloji fakat birçoğumuzun fiyatlarından dolayı el uzatmadığı; belki de neden bu kadar pahalı olduğunu dahi anlayamadığı bu disk gerçekten nedir, ne değildir?

Bu disk çok yüksek çözünürlükte ve kalitedeki videoları saklayabilmek için en kullanışlı araç zira depolama kapasitesi, daha yaygın kullanılan CD ve DVD‘lerin çok çok üstünde. Blu-Ray’e depolanan görüntüler çok daha kaliteli olduğu için fazlaca yer kaplıyor ve haliyle DVD’lere sığmıyorlar. Tek katmanlı bir Blu-Ray’in kapasitesi 25 GB iken çift katmanda kapasite 50 GB‘a kadar yükselebiliyor ve yüksek çözünürlük dediğimiz 720P ve 1080P görüntülerin depolanmasına olanak sağlıyor. Aşağıdaki görselden farkı daha net anlayabilirsiniz.

bluray

”Blu-Ray ne demek, ne anlam ifade ediyor?” diyecek olursanızda bu disklerin okunma ve yazma işlemleri sırasında lazer teknolojisi kullanılıyor ve Blu-Ray disklerini okuyan lazerin rengi Blue-Violet rengidir yani Blu değil aslında Blue ama markalaştırmak için bu şekilde kısaltılmıştır. Ray ise x-ray‘den de aşina olduğumuz optik ışın teknolojisidir.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php