Blu-Ray Nedir? DVD’yle Farkları Nelerdir?


Blu-Ray aslında uzun zamandır kullanılan bir teknoloji fakat birçoğumuzun fiyatlarından dolayı el uzatmadığı; belki de neden bu kadar pahalı olduğunu dahi anlayamadığı bu disk gerçekten nedir, ne değildir?

Bu disk çok yüksek çözünürlükte ve kalitedeki videoları saklayabilmek için en kullanışlı araç zira depolama kapasitesi, daha yaygın kullanılan CD ve DVD‘lerin çok çok üstünde. Blu-Ray’e depolanan görüntüler çok daha kaliteli olduğu için fazlaca yer kaplıyor ve haliyle DVD’lere sığmıyorlar. Tek katmanlı bir Blu-Ray’in kapasitesi 25 GB iken çift katmanda kapasite 50 GB‘a kadar yükselebiliyor ve yüksek çözünürlük dediğimiz 720P ve 1080P görüntülerin depolanmasına olanak sağlıyor. Aşağıdaki görselden farkı daha net anlayabilirsiniz.

bluray

”Blu-Ray ne demek, ne anlam ifade ediyor?” diyecek olursanızda bu disklerin okunma ve yazma işlemleri sırasında lazer teknolojisi kullanılıyor ve Blu-Ray disklerini okuyan lazerin rengi Blue-Violet rengidir yani Blu değil aslında Blue ama markalaştırmak için bu şekilde kısaltılmıştır. Ray ise x-ray‘den de aşina olduğumuz optik ışın teknolojisidir.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Blu-Ray Nedir? DVD’yle Farkları Nelerdir?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image