Bilinen En Eski Ev Eşyaları

Şimdilerde de kullandığımız ev eşyalarımızın neredeyse ilk halleri


1500 Yıllık Bir Çorap

Bilinen En Eski Tarif (5000 yıllık)

Bu Sümer birası için M.Ö. 3.000 yıllarına ait bir tarif. Biranın, içindeki ekmek parçaları ile çok güçlü olduğu da yazıyor.

Bilinen En Eski Güneş Gözlüğü (800 Yıllık)

Bu güneş gözlüğü, Kanada'da, Baffin Adası'nda keşfedildi. Karlar tarafından yansıtılan güneş ışınlarından gözleri korumak içindi.

Bir İnsanın En Eski Heykeli (35.000-40.000 yaşında)

Venüs'ün bu heykeli Almanya'daki Hohle Fels Mağarası'nda bulundu.

Bilinen En Eski Ayakkabı

Bir öküz derisinden yapılmış bu sağ ayakkabı teki (sol teki bulunamamış) Ermenistan'daki bir mağarada keşfedildi. Çim ve kurutulmuş koyun gübresi yardımıyla korunmuştur.

Bulunan En Eski Pantolon (3000 yıllık)

Bu pantolon batı Çin'de bulundu. Yünlerden dokunmuş ve kompleks süs desenleriyle süslenmiştir. Muhtemelen Asya'dan bir göçebeye aitti.

500 Yıllık Sütyen

Bu sütyen 1390-1485 döneminde Avusturya'dan birisi tarafından giyilmiş. En eski sütyen korunmasına rağmen, el yazmalarında bu tür öğeler "göğüs torbaları" olarak tanımlanmıştır.

Bulunmuş En Eski Çanta (4500 yıllık)

Bu çanta Almanya'da bulundu. Binlerce yılın ardından, yapıldığı deri ve malzeme bozulmuştu. Sadece büyük ihtimalle dekorasyon amaçlı kullanılan köpek dişleri korunmuş.

En Eski Yapay Uzuv (3000 yıllık)

Antik Mısır

En Eski Prezervatif (370 yıllık)

Bu tekrar kullanılabilir kondom koyun derisinden yapılmış ve İsveç'te 1600'lü yıllarda kullanılmıştır. Kullanıcının cinsel bir hastalığa yakalanmasını önlemek için sıcak süt ile temizlenmesi önerilmiş, bunun için talimatlar konulmuştur.

Umumi Tuvalet (2000 yıllık)

Şu an ülkemizde bulunan Efes Antik Kenti'ne giderek bu tuvaletleri kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. Bu tuvaletlerin altından akan su en yakın nehre atık taşıdı.

Sakız (5000 yıllık)

Finlandiya'da bulunan bu fosilleşmiş huş ağacı reçinesi bilinen en eski sakız parçası olarak kabul edilir. Ağız enfeksiyonlarının çözülmesi için veya kırık çanak çömlekleri düzeltmek için bir tutkal türü olarak kullanılırmış.

Bilinen En Eski Müzik Aleti (40.000 yıllık)

Kırk bin yıllık kemikten yapılmış bu flüt bilinen en eski müzik aletidir. Flüt Güney Almanya'da bulundu. İlk müzik enstrümanları kuşların kemiklerinden ve mamutların sarmallarından eski halklar tarafından yapılmıştır.

Bilinen En Eski "Melodi" Kaydı (Notaların atası diyebiliriz)

Bu melodi, Ugarit'in antik şehir devleti (bugünkü modern Suriye'de) topraklarında bulundu. Ay tanrısının karısı onuruna yazılmıştır.

En Eski Para (2700 yıllık)

Eski sikke, Türkiye'de Efes kentinde keşfedilmiştir. Altın ve gümüş karıştırılarak yapılmıştır.

En Eski Küre (510 Yıllık)

Bu küre devekuşu yumurtalarının en geniş bölümlerinden yapılmıştır. Eski ve Yeni Dünyanın Haritaları farklı şekillerde tasvir edilmiştir. Uzmanlar, dünyanın Floransa'da, hatta usta el sanatçısı Leonardo da Vinci tarafından bile yapılmış olduğuna inanıyorlar.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
7
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
8
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
13
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
6
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
13
Alkışlıyorum

Bilinen En Eski Ev Eşyaları

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image