Mucizevi Meyve Avokadonun 10 Faydası


Vitamin değeri en yüksek besinlerden biri olan avokadoda yaklaşık 20 vitamin ve mineral bulunur. Botanik büyük bir meyve olduğundan tek bir tohumu vardır. Ayrıca çekirdeği de çok faydalıdır, içeriğindeki amino asitlerin %70’i çekirdeğinde bulunur.

Avokado diğer tüm yiyeceklerden daha fazla miktarda çözünür lif içerir.

Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan bölgede yetiştirilmektedir. Sadece yetişkinler için değil, besin değerleri sebebiyle bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır. Yapılan bir çok bilimsel araştırmalarında gösterdiği gibi insan sağlığı üzerinde güçlü yararlı etkileri bulunmaktadır.

                     Avokadonun insan sağlığı üzerindeki yararlarını 10 madde de gösterecek olursak,

1- Kanserle savaşır – Yapılan birçok araştırma, avokadonun kansere engel olduğunu gösteriyor. Ayrıca kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Prostat kanserinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Avokadoda bulunan oleik asit meme kanserinin önlenmesinde etkilidir.

2- Kilo kontrolünü sağlar – Avokado içeriğindeki besin değerleri sebebiyle çok iyi bir besin kaynağı olmakla birlikte, gerek yemeklere, gerek salatalara, ya da kendi başına olacak şekilde bir çok şekilde tüketime müsaittir. İçerisindeki tokluk hissini veren ana madde ise guacamoledir.

3- Depresyon riskini azaltır – Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir, aynı zamanda uyku ve iştaha da olumlu etkileri bulunmaktadır.

4- Sindirimi düzenler – Doğal lif içeren bir yiyecek olmasından dolayı kabızlığı önler, sindirim sistemini düzenler, kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.

5 – Kalp için faydalıdır – Avokadonun içeriğinde bulunan bir çok mineral kalbi canlı ve dinç tutmayı sağlar. İçeriğinde bulunan folat, kalp sağlığı bakımından önemlidir. Günlük bir fincan avokado, folat ihtiyacının %23’ünü karşılar.

6- Göz sağlığına etki eder – Avokado göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin içerir. Avokado yaşa bağlı makula (sarı nokta) dejenerasyonuna ve katarakta karşı koruma sağladığı bilinen karotenoid lutein açısından mükemmel bir kaynaktır.

7- Kolesterolü dengeler – Kandaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğu gösterilmiştir ve beta-sitosterol adı verilen bir bileşik bakımından zengindir. Gerekli ölçüde avokado tüketmek kolesterol seviyesini normal seviyede tutmanıza yardımcı olabilir.

8- Bebeklerin sağlığını destekler – Özellikle bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olması bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığına oldukça yararlıdır. Avokadonun içinde bulunan folat bebekler içinde gereklidir.

9- Kan basıncını kontroller – Avokadoda kan basıncını azaltmaya yardımcı olan magnezyum, diğer meyvelerden daha fazla bulunur. Aynı zamanda kan basıncı düzeyini kontrol etmede yardımcı olan potasyumun büyük bir kaynağıdır.

10- Cilt ve saç sağlığına direk etkide bulunur –  Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde deri sağlığını korumaktadır. Cilde uygulandığında cildinize yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır ve oluşan güneş yanığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilde bir diğer faydası da ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır. Saçlara bakım yaparak canlılık kazandırmasıdır. Saç diplerini besleyerek dökülmelere ve deri sorunlarına engel olmaktadır.

Nereden Satın Alınır?
Alanyalı avokado yetiştiricilerinin tamamen organik olarak yetiştirdiği avokadoları avakadosepeti.com‘dan uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
3
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
6
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
3
Alkışlıyorum

Mucizevi Meyve Avokadonun 10 Faydası

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image